úterý 18. ledna 2022 Vladislav

Vandalové na Šumavě mají spadeno na informační tabule, desítky jich zničí a ukradnou

Desítky zničených a odcizených informačních tabulí ročně obnovuje Správa NP Šumava. Jsou rozmístěny na celém území národního parku i CHKO. Případem jejich systematického ničení se už zabývá také Policie ČR. Nejvíce spadeno mají vandalové na jednu konkrétní značku.

„V oblasti Jezerní hory nad Černým jezerem jsou umístěné tabule s informacemi o ochranném režimu zvláště chráněného území. Součástí je i piktogram zakazující vstup do území. Toto terénní značení bylo už několikrát poškozeno, nebo dokonce odcizeno,“ sděluje Ivo Procházka z Odboru Chráněné krajinné oblasti Šumava. Bohužel, k dalšímu poškození, ulomení dřevěného sloupku, došlo na obnoveném značení minulý víkend. Tím se škoda vyšplhala na více než 8000 korun,“ doplňuje.

Jelikož se jedná o systematické, opakované poškozování majetku Správy NP Šumava, podalo vedení správy trestní oznámení na neznámého pachatele. Poškozování terénních informačních zařízení je bohužel časté. Někdy se jedná o neúmyslné zničení, například při těžbě v lese a manipulaci se dřevem. To se však stává v jednotkách případů. Nejčastěji jde o vandalství či ničení důkazu, že dotyčná osoba kolem příslušného zákazu vstupu prošla.

„Často se kradou tabule s označením zvláště chráněného území, označení CHKO se státním znakem, označení rezervací se státním znakem nebo I. zón národního parku jako "suvenýr" z výletu. Ještě častější jsou drobné krádeže informačních tabulek - hlavně piktogramů zákaz vstupu, zákaz vjezdu cyklistů. Při kontrolách pak turisté nebo cyklisté uvádějí, že zákazové značení nikde neviděli,“ zmiňuje vedoucí Informační a strážní služby Adam Diviš a dodává: „Ročně tak musíme opravit nebo nahradit desítky těchto informačních tabulí. Někde je to častější problém, jinde naopak zařízení dožívají stářím bez povšimnutí vandalů.“

Cena informační tabule, včetně sloupku a použitých ocelových profilů se pohybuje v řádech tisíců korun. Správa Národního parku Šumava tak ročně vynakládá na tyto opravy a obnovy terénního značení desítky tisíc korun ze svého rozpočtu. Přitom ničení zařízení určených k ochraně, označení a vybavení zvláště chráněného území je přestupkem, za který hrozí pokuta až 20 000 Kč.

Správa Národního parku Šumava se také stará o stovky infopanelů, rozmístěných na celém území Národního parku a CHKO Šumava. Opravami různého rozsahu projde ročně okolo 50 těchto infopanelů.

„U těchto zařízení nedochází k záměrnému ničení často. Poškozené panely jsme měli například z důvodů ideologicko – politických. Jednalo se o zničené panely s informacemi k "železné oponě" či o převaděči Josefu Hasilovi. Zhruba před deseti lety byly záměrně a opakovaně poškozovány panely s tématikou přirozených vývojových procesů v lese. Samostatným případem byla v roce 2018 krádež vyřezávané dřevěné siluety vlka na vstupním značení Návštěvnického centra Srní,“ uvádí mluvčí Správy Národního parku Šumava Jan Dvořák.

Stále častější je olepování infopanelů různými reklamami nebo informacemi cizích subjektů. Ne zřídka jsou i pečlivě přišroubované. Roste obliba nalepování nejrůznějších osobních vizitek. Občas má někdo potřebu prostě jen "něco" na panel napsat. Avšak stále je nejčastějším důvodem oprav těchto velkých informačních panelů jejich technický stav, zhoršující se vlivem přirozeného působení povětrnostních podmínek.

Terčem vandalů se ovšem na Šumavě nestávají jen cedule a poutače. Neznámí pachatelé jen loni zničili tři fotopasti, poskytující cenné informace o pohybu a životě volně žijících zvířat. Nejčastěji vandalové objevené fotopasti doslova ukamenují.  

Pro letošní plánovanou obnovu těchto velkých informačních panelů je v rozpočtu Správy Národního parku Šumava vyčleněno 150 000 korun.

Turisté se na Šumavě baví ničením fotopastí, ze zábavy po nich hází kameny

Správa parku eviduje už minimálně tři zničená zařízení, ze kterých už není možné ani získat nashromážděný materiál z monitoringu živočichů. Přitom vloni díky fotopastem mohli ochránci přírody potvrdit, že se na území národního parku pohybují hned...

Hodnocení článku je 90 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto NP Šumava

Štítky NP Šumava, turistický ruch, zničené cedule, vandalství, trestní oznámení

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.