čtvrtek 26. května 2022 Filip

Tisíce digitalizovaných historických map, plánů, matrik a kronik zpřístupnil veřejnosti česko-bavorský portál

Další digitalizované archiválie zpřístupnil pro veřejnost česko-bavorský portál Porta fontium. Na webu najde odborná i laická veřejnost kromě matrik, kronik, listin, úředních knih nebo periodik také na 7800 historických map a plánů do roku 1918. Portál dokumentuje soužití Čechů a Němců. Na jeho vzniku se podíleli výzkumníci z Fakulty aplikovaných věd (FAV) Západočeské univerzity v Plzni společně s archiváři.

Spolupráce odborníků z Česka a Bavorska z oblasti historie, stavebně historického průzkumu, archivnictví a informatiky umožnila rozšířit portál Porta fontium jak o nové typy archiválií, jako jsou mapy a plány, tak o možnost z těchto a dalších obrazových dokumentů efektivně získávat požadované informace. Díky technologii automatického zpracování tištěných i rukopisných dokumentů odborníků z FAV lze totiž vyhledávat ve všech typech pramenů, včetně map, naskenovaných rukopisných textů nebo fotografií.

„Vyhledávání v portálu bylo dříve závislé na ručním procházení a pročítání mnohostránkových rukopisů. Dnes lze využívat dvojjazyčné full-textové vyhledávání,“ vysvětluje Pavel Král ze skupiny Zpracování přirozeného jazyka katedry informatiky a výpočetní techniky a výzkumného centra Nové technologie.

„Portál je také nově propojen s mapovými podklady, takže je možné vyhledávat nejen samotné mapy, ale také různé typy dokumentů podle lokalizačních údajů, tedy podle obce či místa, ke kterému se vztahují. Vybrané dokumenty se dají přímo na mapě zobrazit,“ přibližuje Pavel Král nové funkce. Pro zpřístupnění historických dokumentů byly použity nejnovější poznatky z oblasti zpracování přirozeného jazyka a počítačového vidění v kombinaci s novými metodami hlubokého učení.

S využitím umělé inteligence tak informatici usnadnili orientaci ve všech typech pramenů a historikům, regionálním badatelům, genealogům, ale i zájemcům z řad veřejnosti otevřeli možnosti rozsáhlého bádání.

„Vybrané archiválie z obou stran hranice, které byly v důsledku historických událostí násilně rozdělené, včetně příhraničních historických map a plánů do roku 1918, jsou nyní online dostupné na jednom místě. Díky online zpřístupnění je zároveň zajištěna ochrana jejich originálů,“ říká Karel Halla ze Státního oblastního archivu v Plzni.

Hodnocení článku je 80 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Tisková zpráva | Foto Porta fontium

Štítky digitalizované archiválie, matriky, kroniky, Porta fontium

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.