pondělí 6. července 2020 Státní svátek - Mistr Jan Hus

Výzkumná firma Comtes otevřela v Dobřanech vědeckotechnický park

Dobřanský COMTES FHT a.s., který hlavně zkoumá a vyvíjí nové kovové materiály, dokončil vědeckotechnický park (VTP) za 171 milionů korun. Ve třech nových budovách v sousedství současných výzkumných a laboratorních prostor firmy je tak dalších více než 1400 metrů čtverečních pronajímatelných ploch, z toho téměř 900 m2 výrobních a zbytek kancelářských. Náklady zahrnují i přístrojové vybavení a přístavbu laboratoří. Novinářům to řekl Libor Kraus, předseda představenstva a jeden ze čtyř českých spolumajitelů COMTES FHT, který VTP provozuje.

Dobřanská firma, která je úspěšná v evropských výzkumných projektech, připravovala projekt VTP čtyři roky a financovala ho z úvěru a dotacemi EU. Stavba byla zahájena v květnu 2017. Nové zázemí tam najdou hlavně strojírenské firmy včetně start-upů. Mají k dispozici 3D tiskárny na kovy i plast a stanici na dobíjení elektromobilů. "Už tu působí svářečská škola. Ze start-upů pak vývojáři zaměřující se na čištění povrchu materiálů mobilním laserem a na vývoj kompresorů pro železniční vozidla," uvedl Kraus. Zázemí tam má také několik sdružení a Klastr MECHATRONIKA zaměřující se na robotická pracoviště.

Nově otevřený park postupně zaměstná přes 80 vysoce kvalifikovaných pracovníků, nyní už jich tam je přes 20. "VTP se bude jednoznačně věnovat činnostem s vysokou mírou přidané hodnoty, zaměřených na inovace, patenty a nové technologie. Tedy na prakticky uplatnitelné výsledky výzkumu a vývoje v průmyslu," řekl Kraus. COMTES počítá se zapojením firem z VTP do svých vývojových aktivit. Jedná o spolupráci VTP s obdobnými organizacemi v zahraničí, především v Bavorsku, spolupracuje s dalšími výzkumnými institucemi a univerzitami.

V areálu je také mateřská škola, kterou navštěvuje 20 dětí, a provozuje ji město Dobřany. Dále tam vznikl multifunkční sál se 150 místy na pořádání konferencí i pro místní spolky, organizace a město.

COMTES FHT založil v roce 2000 tým lidí z bývalé Škody Výzkum a ze Západočeské univerzity. Zabývá se aplikovaným i základním výzkumem materiálů, nových technologií v oblasti tváření, tepelného zpracování a konstrukcí nástrojů i speciálních zařízení. Firma má roční obrat 120 milionů Kč, export činí zhruba 15 milionů Kč. Nyní má více než 100 pracovníků. Spolupracuje se 150 firmami z oblasti metalurgie, dopravního strojírenství, automotive, energetiky, zdravotnictví a leteckého průmyslu. V Německu firma konkuruje místním podobně zaměřeným firmám, úspěšně působí například i v Rakousku a Švýcarsku.

Autoři

Štítky ČR, EU, stroje, věda, stavby, firmy, COMTES FHT, Dobřany

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.