neděle 5. července 2020 Státní svátek - Cyril a Metoděj

S přebytkem 396 milionů korun ukončil Plzeňský kraj loňské hospodaření

Závěrečný účet za rok 2019 schválili zastupitelé Plzeňského kraje. Přebytek loňského hospodaření, tedy vlastně peníze, které může kraj dále rozdělit, přesáhl 396 milionů korun. Kraj tím pokryje část výpadku daňových příjmů kvůli pandemii koronaviru, který odhaduje mezi 917 miliony až 1,1 miliardou Kč. 

"O tom, jak se s ním naloží, bude rozhodovat rada. Ale už teď mohu říct, že jsme ve shodě, že celý přebytek se použije na vykrytí výpadku z rozpočtového určení daní v roce 2020, protože už teď nám chybí 324 milionů korun," uvedla náměstkyně hejtmana Marcela Krejsová (ODS).

Kraj má velký propad z daně ze závislé činnosti, z daně příjmu právnických i fyzických osob. Odhadovaný propad za celý rok v maximální výši až 1,1 miliardy korun by představoval zhruba pětinu plánovaných daňových příjmů kraje.

Kromě přebytku využije kraj na pokrytí propadu příjmů z daní také zhruba 200 milionů z rezervního fondu. "A jsme nezadlužení. K 31. květnu nedluží kraj ani haléř. Ty akce, které předfinancováváme teď, se nám daří hradit z příjmů, které dostáváme z těch evropských dotací. Takže točíme tyhle peníze, abychom zbytečně nečerpali," zdůraznila náměstkyně.

Kraj chce dále uspořit na provozu svých organizací a zhruba 253 milionů korun by měl dostat od státu jako částečný kompenzační bonus za pandemii. "O těchto kompenzacích se teď jedná," řekla Krejsová. Podle ní musí kraj s těmito penězi rozumně nakládat a snažit se část uložit na příští rok, který bude "také katastrofální".

"Uvidíme, jak dopadne uzávěrka pololetí. První konkrétní čísla, porovnatelná s rokem 2019, budeme mít koncem července," konstatovala náměstkyně. Podle ní to zatím na první pohled vypadá, že všichni nakupují, ale podnikatelé a firmy mají problémy, stěžují si a řada z nich skončí nebo bude hodně propouštět. A místo toho, aby platili, tak se z nich stanou příjemci podpor.

"Letos jsme nezastavili žádné investice, ani žádné dotace," dodala. Kraj loni v prosinci schválil předpokládané příjmy 7,3 miliardy a výdaje 7,9 miliardy Kč. Schodek 593 milionů korun na předfinancování projektů dotovaných EU měl pokrýt rezervní fond a částečně úvěr.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo2 čtenářů

Autoři | Foto Jindra Radová

Štítky rozpočet, Plzeňský kraj, hospodaření, Marcela Krejsová

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.