středa 28. října 2020 Státní svátek

Hlavní cenu na filmovém festivalu Finále Plzeň získalo drama Budiž světlo

Česko-slovenské drama Budiž světlo režiséra Marka Škopa se stalo vítězem 33. ročníku filmového festivalu Finále Plzeň v hlavní kategorii celovečerních hraných nebo animovaných filmů. V této kategorii se o cenu Zlatého ledňáčka letos ucházelo devět snímků.

Vítězný film pojednává o muži, který pracuje v Německu, aby uživil rodinu. Když se vrátí na Vánoce domů, zjistí, že jeho syn je členem polovojenské mládežnické skupiny a je zapletený do šikanování a smrti spolužáka. Porota ocenila film za to, jakým způsobem zpracovává podtón nacionalismu.

I přes současnou složitou situaci a řadu bezpečnostních opatření se ve dnech od 25. do 30. září uskutečnilo v rámci festivalu Finále Plzeň více než sto projekcí. Každý festivalový den přinesl alespoň jednu premiéru nebo předpremiéru a do Plzně dorazila řada filmových hvězd.

„Festival se letos konal v netradičním termínu, vlastně jsme letos připravovali festivaly dva, jeden na jaře, který nemohl být, a druhý na podzim, který jsme zdárně zvládli a dopadl skvěle. I za dnešní situace jsme několikrát vyprodali Velký sál Měšťanské besedy, filmoví fanoušci nám opakovaně vyjadřovali podporu tím, že chodili na filmy, bavili se, byli srdeční a také disciplinovaní. Moc bych jim za to chtěla poděkovat. Rovněž od hostů a tvůrců jsme cítili velkou radost, že se můžeme opět všichni potkat,“ řekla ředitelka filmového festivalu Finále Plzeň Eva Veruňková Košařová.

O Zlatého ledňáčka se letos ucházelo 9 snímků v kategorii Hraný a animovaný celovečerní film, 8 dokumentárních snímků, 7 projektů v soutěžní sekci TV a internetová tvorba – seriály a 6 v TV a internetová tvorba – film a minisérie. V soutěži o Zlatého ledňáčka studentských krátkometrážních snímků soutěžilo 6 děl.

Hlavní cenu v kategorii dokumentů získal snímek Sólo v režii Artemia Benkiho o mladém klavíristovi, který se po několika letech v psychiatrické léčebně snaží najít cestu zpět do života mimo ústav i na koncertní pódia. Hlavní cenu poroty za nejlepší seriálový televizní a internetový projekt získal #martyisdead režiséra Pavla Soukupa o kyberšikaně. V kategorii nejlepší televizní a internetový film a minisérie uspěl film Beze stopy Víta Karase. Jako nejlepší studentský krátkometrážní film ocenila porota snímek Karolíny Peroutkové z FAMU Volání divočiny.

Studentské poroty Západočeské univerzity v Plzni udělily hlavní cenu celovečernímu filmu Vlastníci režiséra Jiřího Havelky, dokumentu Kiruna - překrásný nový svět v režii Grety Stocklassa, která pochází z česko-švédské rodiny. Z televizních a internetových projektů zvítězily u studentů seriál Bez vědomí režiséra Ivana Zachariáše a film Klec od Jiřího Stracha.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Festival Finále Plzeň

Štítky festival Finále, český film, přehlídka, Finále Plzeň, filmy, cena Zlatý ledňáček

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.