neděle 25. října 2020 Beáta

Pandemie neposune změnu provozovatele autobusové dopravy v Plzeňském kraji

Zajišťovat veřejnou autobusovou dopravu v celém Plzeňském kraji je od 14. června připravena společnost Arriva Střední Čechy. Po desetiletích vystřídá ČSAD autobusy Plzeň. Nové autobusy má připravené, nedostatek řidičů nehrozí. Koronavirová pandemie plný start dopravce s 315 novými vozidly neposune. Řekl to náměstek hejtmana pro dopravu Pavel Čížek (STAN). 

Arriva podepsala před rokem smlouvu na zajištění veškeré regionální autobusové dopravy. Desetiletý kontrakt má hodnotu asi sedm miliard korun. Nakoupila nové vozy za 1,5 miliardy.

"S dopravcem jednáme permanentně. Netušíme samozřejmě, jestli stále budou trvat tahle opatření, tedy jestli bude redukovaný jízdní řád. Máme všechno připraveno na plný jízdní řád," konstatoval Pavel Čížek.

Určitou dobu hrozilo, že bude málo autobusů zahraniční značky Man. "Teď nám dopravce sdělil, že všechny budou dopraveny do Česka. Jsou vyrobené, ale část jich vázla v Terstu, ale doprava už je jasná," uvedl Čížek. Zbývá ještě dodat menší počet vozidel od firmy Iveco, kde si odbory prosadily přerušení výroby. "Není to rozhodující. Obešli bychom se ale i bez nich ve sníženém jízdním řádu," řekl. Iveco slíbilo, že od rozběhu výroby dodá zbytek vozů do měsíce.

Většina řidičů podle Čížka nakonec přejde pod nového dopravce. "Už mají hodně nových zájemců, akorát jim to teď komplikují zavřené autoškoly. Nemohou tedy teď doškolovat a neví, jestli to stihnou," prohlásil. Nedostatku řidičů se nebojí a autobusy jsou podle něj připravené. "Bojím se jen jedné věci, a to, že lidé pak nebudou chtít jezdit veřejnou dopravou. Až se uvolní ta opatření, tak bychom jim měli říct: jezděte!," zdůraznil.

Současný propad v počtu cestujících je kvůli zakázanému pohybu obrovský. Redukovaný jízdní řád platný od 1. dubna do skončení nouzového stavu je podle Čížka ještě omezenější než prázdninový provoz. "Řády vlaků a autobusů jsme udělali tak, že je to prázdninový provoz a omezené spoje v sobotu, neděli a večer," prohlásil. Lidé se dostanou do práce na první směnu, z práce a dále fungují některé sociální spoje, aby mohli k lékaři nebo nakoupit. "Pokud dnes občané chtějí vědět, jak jezdí vlaky a autobusy, vše najdou (serveru) IDOS," dodal náměstek pro dopravu.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Arriva

Štítky Arriva, autobusy, doprava, Plzeňský, autobusová doprava, řidiči, Pavel Čížek

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.