čtvrtek 11. srpna 2022 Zuzana

Prazdroj loni kvůli pandemii a zavírání hospod prodal méně piva než v roce 2020, nepomohl ani export

Největší tuzemský pivovar loni prodal doma i ve světě 11,1 milionu hektolitrů piva, meziročně o 0,3 procenta méně. Prazdroj vykázal loni čistý zisk 4,48 miliardy korun, tržby činily 16,3 miliardy. Ve srovnání s posledním předcovidovým rokem 2019 byl zisk nižší o šest procent a tržby klesly o čtyři procenta. Podle vedení pivovaru jsou na vině proticovidová opatření a opakované uzavírání hospod.

Za poslední roky skončilo 12 procent vesnických hospod, zbývajícím chce pomoci největší tuzemský pivovar

Nejohroženějším druhem českého pohostinství jsou vesnické hospody, na kterých se významně podepsal zákaz kouření, EET a následný odliv hostů během koronavirové pandemie. Vyplývá to z průzkumu Plzeňského Prazdroje, podle kterého v malých obcích do...

„Oproti předcovidovému období byl loni výrazný propad především u čepovaného piva. Jeho prodeje ovlivnilo nejen opakované zavírání hospod, ale i další omezení. Celkově tak naše loňské prodeje na domácím trhu zaostaly dokonce i za rokem 2020 o tři procenta," uvedl generální ředitel Plzeňského Prazdroje Dragoș Constantinescu.

O něco lépe se pivovaru dařilo v zahraničí, kde prodej jeho piv meziročně stoupl o tři procenta na 4,6 milionu hektolitrů. Plzeňský pivovar je tak nadále největším exportérem tuzemských piv, loni jich vyvezl přes 1,7 milionu hektolitrů. „Většinu z toho tvořil ležák Pilsner Urquell, který se vaří pouze v Plzni a odtud se vyváží do více než 50 zemí světa. Zbylou část zahraničních prodejů tvořila produkce Kozla v pivovarech, které mají licenci na jeho výrobu,“ upřesnil mluvčí pivovaru Zdeněk Kovář.

Plzeňský pivovar využívá chmelové EKG, díky němu zjistí reakci rostlin na změny počasí a kdy potřebují závlahu

Projekt PRO CHMEL má za cíl zachovat kvalitu i množství tuzemského chmele, a to s pomocí moderních technologií. Právě v těchto dnech instaloval plzeňský pivovar spolu s Microsoftem na vybrané rostliny speciální senzory. Díky nim budou vědět, jak...

I přes koronavirovou pandemii investoval Prazdroj čtvrt miliardy do nové varny v Pivovaru Radegast. Dále se v Plzni začal stavět nový a plně automatizovaný sklad za 780 milionů korun. Ve Velkých Popovicích pak letos zprovozní 14 nových speciálních tanků pro kvašení a zrání piva za bezmála 400 milionů.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Plzeňský Prazdroj | Zdroj Plzeňský Prazdroj

Štítky Plzeňský Prazdroj, prodej piva, vývoz piva, koronavirus, prodej, tržby

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.