čtvrtek 9. července 2020 Drahoslava

Čtyři lokality pro stavbu úložiště jaderného odpadu potvrdila i SÚRAO, na řadě je vláda

Stejně jako na začátku června rozhodli experti, tak i dnes se shodla Rada Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) na zúžení vytypovaných lokalit pro hlubinné úložiště jaderného odpadu. Z původních devíti lokalit se bude vybírat ze čtyř finálních. Ve hře tak zůstává Březový potok na Klatovsku, Janoch u Temelína, Horka na Třebíčsku a Hrádek na Jihlavsku.  

SÚRAO teď doporučí ministerstvu průmyslu a obchodu další postup. Poslední slovo při výběru lokalit bude mít vláda, ale je nepravděpodobné, že by na rozhodnutí a doporučení expertů něco změnila. Podle odborníků i SÚRAO patří vybraná čtyřka lokalit k těm nejlépe hodnoceným z hlediska kritéria bezpečnosti, dopadů na životní prostředí a technické proveditelnosti projektu. Úplně nejžhavějším kandidátem je potom lokalita Janoch u Temelína, což je logické i hlediska následného transportu vyhořelého jaderného paliva z elektrárny.

Z devítky vytipovaných lokalit začátkem června vypadly lokality Kraví hora na Žďársku, Čertovka na pomezí Ústeckého a Plzeňského kraje, Magdaléna na Táborsku, Čihadlo na Jindřichohradecku a lokalita Na Skalním u Dukovan.

Úložiště, v němž by měly být trvale v hloubce půl kilometru uloženy tisíce tun vyhořelého paliva z jaderných elektráren, má v ČR vzniknout do roku 2065. Nyní se vyhořelé palivo z jaderných bloků ukládá do meziskladů přímo v areálech elektráren. Náklady na vybudování hlubinného úložiště jsou spočteny na 112 miliard korun.

V podzemí finální lokality by měl skončit vysoce nebezpečný odpad s garancí bezpečnosti po další statisíce let. Proti vybudování skladiště bojuje Platforma proti hlubinnému úložišti, sdružující 35 obcí a 16 spolků ze všech původně prověřovaných lokalit.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo0 čtenářů

Autoři | Foto OÚ Chanovice

Štítky úložiště, radioaktivní odpad, protest, pochod, atomový zákon, výběr lokalit

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.