čtvrtek 26. listopadu 2020 Artur

V bývalé konzervatoři na Doubravce vzniká karanténní místo pro bezdomovce, vedení obvodu se to nelíbí

Budovu bývalé konzervatoře v Masarykově ulici v městské části Doubravka začalo město Plzeň předělávat na karanténní místo pro lidi bez domova. Připravená bude do týdne s maximální kapacitou 50 lůžek včetně tělocvičny. Záměr města se ovšem nesetkal s kladným ohlasem u vedení obvodu, kterému vadilo, že nedostalo předem žádné informace.

„Bude to karanténní místo, v žádném případě nejde o azylový dům nebo ubytovnu. Hygiena musí rozhodnout, aby tam byl člověk přepravený," uvedl radní města pro bezpečnost Martin Zrzavecký (ČSSD). Město objekt upravuje od úterý. Zabezpečí ho tak, aby lidé s nařízenou karanténou, byli pouze uvnitř. „Nikdo nebude v okolí posedávat, polehávat nebo popíjet. Bude tam 24hodinový dohled policie, sociální pracovníci a další," řekl. Objekt má samostatný boční vjezd do vnitrobloku ze Školní ulice. Jeho provoz okolí neovlivní.

Dům má fungovat přes zimu, ale radní kvůli expandující nákaze nedokázal říct, jak dlouho. Město zajistí bezpečností prvky, sociální a hygienické zázemí, lůžka a vybavení. "Do týdne jsme schopni to mít pohromadě. Ale pak musí KHS vydat metodiku, jak se má v objektu postupovat. Podle zákona může obcím nařídit, aby místo spravovaly na své náklady,“ řekl radní.

Při jarní vlně koronavirové epidemie město zřídilo v areálu bývalých kasáren ve Folmavské ulici na Borech stanové město s karanténním prostorem pro lidi bez domova. To se krátce po otevření zaplnilo dočasnými nájemníky, kteří tam našli potřebný azyl, zázemí i jídlo. Začátkem května se zařízení uzavřelo. „Už na jaře v době jeho zprovoznění jsme říkali, že ho nelze připravit tak, aby mohlo fungovat i v zimním období. Hledaly se proto nové prostory,“ uvedl Zrzavecký.

Vedení města a technici prošli kulturní dům Peklo, který je moc velký, bývalou vojenskou správu na Klatovské 19, kde jsou špatné rozvody, i bývalé sídlo KSČ na Americké třídě. "Skončili jsme v bývalé konzervatoři. Potřebujeme rychle rozběhnout objekt, který lze vytápět, kde teče voda, svítí se tam a kde je zázemí, abychom tam vytvořili lůžka pro karanténu případně izolaci, pokud by někdo byl nakažený," konstatoval Zrzavecký. Zatím nikdo takový není, ale situace se může rychle změnit.

Mluvčí kraje Alena Marešová v úterý potvrdila, že na jednání krajského krizového štábu se Krajská hygienická stanice zavázala k tomu, že připraví příslušnou metodiku pro umisťování lidí bez domova do karantény či izolace.

Plzeňské zařízení by mohlo fungovat také pro další okresy kraje. Okresní města mají velmi omezené možnosti a hlavně by nedokázala vyřešit dopravu osob. Městská policie v Plzni má na jejich převoz speciální vůz, který by vyjel po rozhodnutí policie a KHS.

Doubravka se bouří proti vzniku karanténního místa pro bezdomovce

Proti zřízení karanténního místa pro bezdomovce v budově bývalé konzervatoře se už v úterý ohradilo vedení MO Plzeň 4 Doubravka s tím, že o celém záměru nemá podrobné informace a nebylo ze strany města Plzně nijak informováno.

„Městský obvod Plzeň 4 není vlastníkem budovy, a tudíž nemá žádné zákonné pravomoci do celého procesu zasahovat. Obvod byl de facto postaven před hotovou věc. Uvědomujeme si závažnost současné situace a rozhodnutí města Plzně respektujeme. Zároveň ale žádáme město, aby zajistilo bezpečnost obyvatel v dané lokalitě, a to jak řádným zajištěním objektu, tak posílením hlídek městské policie v dané lokalitě,“ říká starosta Tomáš Soukup (ANO).

„Objekt ani lokalita v centru Doubravky podle nás nejsou vhodné k tomu, aby se z budovy stalo azylové místo nebo ubytovna. Budeme proto po městu požadovat záruky, aby k takovému záměru nedošlo, a objekt skutečně fungoval jen jako karanténní místo,“ dodává místostarosta obvodu Zdeněk Mádr (ODS). Radní Zrzavecký, který už po z míněné kritice vedení obvodu informoval, nabídl videokonferenci.

Bývalá základní škola a poté konzervatoř se má v budoucnu přestavět na nový úřad městského obvodu. O zahájení rekonstrukce má podle Soukupa rozhodnout prosincové zastupitelstvo města při schvalování rozpočtu na rok 2021. Podle Zrzaveckého se se stavbou za 130 milionů Kč počítá, ale město má v době koronavirové krize jiné priority.

Hodnocení článku je 46 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Pixabay.com

Štítky karanténní centrum, centrum pro bezdomovce, bezdomovci, karanténa, bývalá konzervatoř, Doubravka

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.