Počasí dnes19 °C, zítra22 °C
Sobota 25. května 2024  |  Svátek má Viola
Bez reklam

Vnitroblok plzeňského magistrátu má opravenou sgrafitovou výzdobu. Použila se historická technologie

Renesanční radnice na plzeňském náměstí Republiky prošla komplexní obnovou sgrafitové výzdoby průčelí ve svém vnitrobloku. Specializovaná firma několik měsíců velmi precizně opravovala poškozená sgrafita za použití původních historických technologií. Zrestaurována byla i okna do dvora.

Díky zásahu odborníků jsou krásné cenné omítky zastabilizovány, a opět tak zdobí „velký“ dvůr, přes nějž se prochází z radnice do sídla městského archivu. V roce 2024 čeká stejnou obnovu takzvaný „malý“ dvorek, současně se začne projektovat i oprava čelní fasády radnice, největší renesanční chlouby Plzně.

„Mám radost, že se oprava sgrafitové výzdoby zdařila. Je naší milou povinností zachovávat hodnoty pro naše děti a další generace, proto v opravách budeme pokračovat. Už v rozpočtu na příští rok počítáme s obnovou sgrafitové omítky v malém vnitrobloku budovy, na tyto práce jsme v rozpočtu vyčlenili jeden a půl milionu korun. Třešničkou na dortu by pak měla být obnova čelní fasády radnice směrem k náměstí, a to i včetně oken,“ říká primátor města Plzně Roman Zarzycký (ANO).

„Na obnovu sgrafitové výzdoby dohlížel restaurátor s licencí ministerstva kultury, sochař Václav Štochl. Práce provedla specializovaná firma Oliver Braun – umělecké štukatérství z Prahy, pracovalo se za využití původních postupů,“ přiblížila Eliška Bartáková (ANO), radní města, která má ve své gesci památkovou péči.

Odbor vnitřní správy Magistrátu města Plzně z rozpočtu letos na obnovu vydal 6,6 milionu korun včetně DPH, na příští rok má připravenu částku 2,5 milionu korun. „Z ní zaplatíme obnovu sgrafit ve vnitrobloku radnice a také zpracování projektové dokumentace na opravu čelní fasády, tedy té hlavní, jež je vidět z náměstí Republiky,“ doplnil Tomáš Karhan, vedoucí Odboru vnitřní správy Magistrátu města Plzně.

Plzeňská radnice se stala národní kulturní památkou, na seznam se dostala i Křižíkova tramvaj z roku 1899

Renesanční klenot v podobě plzeňské radnice na náměstí Republiky se stal národní kulturní památkou. Objekt byl postaven podle plánů italského stavitele Giovanniho de Statia v letech 1554 až 1559 a šlo o jednu z prvních renesančních radnic v...

Renesanční radnice byla postavena v letech 1554 až 1559 podle plánů italského stavitele Giovanniho de Statia, počátkem 20. století byly realizovány kvalitní novorenesanční úpravy včetně nových sgrafit, provedené architektem Janem Koulou. Je jednou z nejhodnotnějších radničních budov na území České republiky. V polovině letošního prosince se navíc stala i národní kulturní památkou.

Budova radnice je charakteristická obdélnou dispozicí podélně k hlavnímu náměstí, se statickým pojetím hlavního průčelí doplněným o sgrafitovou výzdobu a s dynamickým pojetím zdobných štítů, výrazně vystupujících nad okolní domy.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Magistrát města Plzně, Richard Beneš, Visit Plzen

Štítky radnice, plzeňský magistrát, budova magistrátu, opravená sgrafita, sgrafitová výzdoba, vnitroblok

Vnitroblok plzeňského magistrátu má opravenou sgrafitovou výzdobu. Použila se historická technologie  |  Společnost  |  Zprávy  |  Plzeňská Drbna - zprávy z Plzně a okolí

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.