Stále častější jsou v těchto dnech nehody se zvěří. Policisté a myslivečtí hospodáři vyjíždějí týdně nejen v okolí Plzně, ale i v celém Plzeňském kraji k řadě havárií, při nichž automobily usmrtí větší zvířata.
„Posunutí času, kdy je tma už kolem 17. hodiny, sklizená pole, opadané listí, ztráta přirozeného úkrytu a zvěř v neustálém pohybu. To vše mělo za následek, že téměř ve stejném místě, tam kde vede silnice přes polesí Zábělá, jsme měli jeden den hlášenou sraženou srnu, následujíc den trofejního statného muflona a o den později další srnu,“ uvedl šéf Plzeňské záchranné stanice živočichů Karel Makoň.
Desítky dalších dopravních nehod se zvěří hlásí dopravní policisté a myslivci z celého Plzeňského kraje. „Věnujte tomuto tématu prosím zvýšenou pozornost, jezděte opatrně a počítejte s tím, že zvěř na vozovce můžete snadno potkat i tam, kde byste ji nečekali. Navíc snížená viditelnost a tma vám ani zvěři nedávají příliš velkou šanci,“ radí motoristům Makoň.
Srna, divoké prase, spárkatá zvěř a další větší druhy zvířat jsou po střetu s dopravními prostředky fatálně poraněná. „Četné fraktury a poranění životně důležitých orgánů s vnitřním krvácením a traumatem hlavy či páteře nejsou na první pohled patrná, ale v těchto případech je nelze efektivně léčit. Navíc zvíře je často nepohyblivé, značně vystresované a každou další manipulací trpí,“ vysvětlil Karel Makoň.
„Je nutné zmínit, že při srážce se zvěří vzniká škoda jejímu majiteli, kterým je většinou místní myslivecké sdružení. Proto zde platí povinnost oznámit dopravní nehodu policii. A to i v případě, že zvěř z místa utekla. Upozorňujeme řidiče, kteří by si usmrcené zvíře chtěli ponechat, že jejich jednání bude kvalifikováno jako trestný čin krádež či pytláctví, za který hrozí až dvouletý trest odnětí svobody,“ doplnila mluvčí policie Dagmar Brožová.
Ve chvíli, kdy řidiči zvíře zkříží cestu, je nejlepší pevně chytnout volat, začít brzdit a popřípadě zvíře srazit. Podle dostupných odhadů odborníků může až třetina všech nehod, při nichž auto vrazí do stromu, vzniknout proto, že se řidič snaží vyhnout zvířeti. Při snaze vyhnout se zvířeti se může vozidlo dostat i do protisměru, kde se může čelně srazit s protijedoucím autem. V případě, že je zvíře u krajnice, je třeba vypnout dálková světla a zpomalit. Divoká zvěř se velice často pohybuje ve stádech. V tuto chvíli je tak třeba hlídat obě krajnice a počítat s tím, že se z keře nebo vysoké trávy vynoří další.
Když střetu nezabrání ani prudké brzdění a stane se nehoda, řidič by měl ihned poté zapnout výstražná světla a postavit na silnici varovný trojúhelník. Řidič by se sraženým zvířetem neměl manipulovat, snažit se mu pomoct, odklízet ho ze silnice ani nakládat do auta. Je třeba pouze zajistit místo nehody, obléknout výstražnou vestu a počkat na příjezd policie nebo mysliveckého spolku.
Pokud není bourané vozidlo na střet se zvěří pojištěné, asistence policie není v takové chvíli nutná. Řidiči tak stačí zavolat na linku 158, oznámit střet a poprosit operačního důstojníka o to, aby kontaktoval myslivecký spolek. Po odklizení zvířete může řidič z místa odjet, pokud mu to stav auta dovoluje. V případě, že dojde ke zranění některé z osob, je asistence policie nutná.
Pondělí, 20. září 2021, 07:30
Velmi těžké zranění utrpěl čtyřiadvacetiletý jezdec na motocyklu, kterému do cesty nečekaně vběhl jelen. Zvíře střet nepřežilo. U havárie na severním Plzeňsku zasahoval i vrtulník letecké záchranné služby.
Středa, 11. listopadu 2020, 14:21
Srna přebíhající přes silnici způsobila dnes dopoledne nehodou osobního automobilu na silnici I/22 poblíž obce Koryta na Klatovsku. Řidič strhl řízení a auto skončilo mimo vozovku pod mostkem.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.