Ne 30. 8. 2026Vladěna
Zprávy

Nová cyklostezka propojila okrajové části čtvrtého plzeňského obvodu, Újezd a Červený Hrádek

MMichaela Adámková2 minuty čtení23. 10. 2022, 16:10
221020_Cyklostezka_Ujezd_Hradek (1)
221020_Cyklostezka_Ujezd_Hradek (1) · Foto: ÚMO 4

Cyklisté a chodci se z Újezdu do Červeného Hrádku konečně dostanou bezpečně. Dosud museli využívat frekventovanou a úzkou vozovku. Nyní obě okrajové části čtvrtého plzeňského obvodu spojila nová cyklostezka.

Nová komunikace pro cyklisty a chodce má celkem dvě větve. První úsek dlouhý 930 metrů s šířkou tři metry disponuje zpevněným povrchem z drobného kameniva. Větev cyklostezky začíná v napojení na ulici Na Drážkách v Újezdě a vede směrem na jihovýchod k telekomunikačnímu stožáru nad Červeným Hrádkem.

Druhá větev měří 830 metrů a je široká 2,5 metru, Vychází z původního šířkového provedení cesty a byla limitována vlastnickými poměry sousedních pozemků. Úsek propojuje červenohrádeckou Jižní ulici s ulicí Na Drážkách v Újezdě u bývalé smaltovny. Vzhledem ke sklonu komunikace tato část cyklostezky dostala asfaltový povrch, který je odolnější vůči vodní erozi.

„Cyklisté se díky nové stezce mohou vyhnout často blátivému úseku cesty na soukromém pozemku u Hrádeckého potoka v ulici Na Háji,“ uvádí vedoucí úseku veřejné dopravy a cyklodopravy Správy veřejného statku města Plzně Jan Hakl.

Stavba za 9,3 milionu korun je společnou investicí města Plzně a Městského obvodu Plzeň 4. Část cyklostezky má asfaltový povrch, část je přírodní ze zpevněného kameniva. Dokončena byla v první polovině října a nyní čeká na kolaudaci.

„Takzvanou třešničkou na dortu bude výsadba 83 stromů v místech, kde vlastníme pozemky nebo kde nám to vlastníci dalších pozemků umožní. Většina zeleně bude lemovat část cesty směrem k telekomunikačnímu sloupu. Na přání našich občanů se bude jednat o ovocné stromy, například jabloně, slivoně nebo višně,“ představuje další krok starosta obvodu Tomáš Soukup.

Cyklostezka vznikla v místě historických polních cest, které se po desítkách let dočkaly obnovy. Trasy propojující okrajové části Plzně byly rozorány zřejmě v padesátých letech minulého století, kdy došlo ke scelování pozemků. Nejvyšší bod cesty nabízí výhled na město Plzeň. Pozornost upoutá i neokoukaný pohled na komín bývalé smaltovny a za ním tyčící se Chlum.

Jak hodnotíte tento článek?

Mohlo by vás zajímat

Více článků →
Nemoc komplikuje seniorovi život, opakovaně ho zachraňovali strážníciZprávy

Nemoc komplikuje seniorovi život, opakovaně ho zachraňovali strážníci

Obrovský strach o svého manžela měla žena, kterou kontaktovali rokycanští strážníci. Její manžel totiž trpí Alzheimerovou chorobou a opakovaně se vydával do míst, která znal z mládí. Domů už ale trefit nedokázal. Počet pacientů s touto diagnózou každoročně roste. Za posledních 11 let se jejich počet zdvojnásobil.

ČEZ Family Run Aquapalace 2026 je rodinný běh plný pohybu, zábavy a společných zážitkůZprávy

ČEZ Family Run Aquapalace 2026 je rodinný běh plný pohybu, zábavy a společných zážitků

Chcete si užít den plný pohybu, zábavy a rodinné pohody? V sobotu 12. září 2026 se uskuteční už 7. ročník ČEZ Family Run Aquapalace Praha. Rekreační běh propojí sportovní zážitek s příjemnou rodinnou atmosférou a pestrým doprovodným programem. Účastníci navíc za dokončení sedmikilometrové trasy získají celodenní vstupenku do Vodního světa Aquapalace Praha. Generálním partnerem akce je Skupina ČEZ.

Přihlášení uživatele

nebo
G Pokračovat přes Google Pokračovat přes Apple Pokračovat přes Facebook