neděle 17. ledna 2021 Drahoslav

Premiér Babiš chce občanům nabídnout před Vánoci antigenní testy zdarma

Premiér Andrej Babiš (ANO) by si přál, aby stát umožnil deset dní až týden před Vánocemi všem občanům dobrovolně a zdarma podstoupit antigenní test na covid-19. Považuje za nutné, aby ministerstvo zdravotnictví předložilo co nejdříve strategií antigenního testování.

„Byl bych velice rád, abychom tuto výzvu zvládli do Vánoc, abychom umožnili všem občanům aspoň týden nebo deset dní před Vánoci se nechat dobrovolně a zdarma testovat antigenními testy," uvedl Andrej Babiš.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová Radiožurnálu sdělila, že testování by mohlo být po dobu dvou týdnů. Testy si mají nakoupit nemocnice, hrazené pak budou z veřejného zdravotního pojištění. „V každém okrese by mělo být místo, kam mohou lidé přijít na test. Mělo by se jednat o stejná místa jako doposud,“ uvedla Peterová. Testování chce resort podle ní zabránit nárůstu nakažených v lednu, kdy se lidé budou pro svátcích vracet do zaměstnání.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) už pátek hovořil o tom, že by měly být vytypované skupiny pro opakované testování, uvažovalo se například o učitelích. Výsledek antigenního testu je znám po provedení výtěru z nosu zhruba do 15 minut. Vyšetření je levnější, ale méně spolehlivé než běžné testování.

Babiš později řekl, že Česko chce načerpat zkušenosti s antigenními testy i z dalších unijních zemí, aby se v ČR používaly co možná nejkvalitnější. Líbí se mu rakouský plán, podle kterého má být hromadné testování dobrovolné, naopak slovenské plošné testování by napodobovat nechtěl. "Také potřebujeme takový plán. Je to moje představa, teď to musí pan Blatný připravit," řekl. Dodal, že věc spěchá.

Výhodou antigenních testů je podle Babiše jejich cena. "Stojí asi jedenáctkrát, dvanáctkrát méně, asi 150 korun včetně DPH. Dneska samoplátci, kteří mají strach o své zdraví, se chodí testovat a platí za to 1800 korun," řekl. Plán by se podle něj mohl uskutečnit jedině v případě, kdy by platil třetí stupeň protiepidemického systému PES. Česko se v pondělí posunulo z pátého nejzávažnějšího stupně rizika do čtvrtého. Stát podle Babiše také řeší možný příspěvek na antigenní testy pro firmy. Mohlo by jít například o polovinu ceny testu. "Já to podporuju," uvedl Babiš.

Už dopoledne řekl, že lidé by mohli projekt antigenního testování před Vánocemi ocenit. "Doufejme, že se dostaneme podle toho protiepidemického systému do pásma tři. A když bude možné, aby se setkávalo víc lidí podle toho pásma, lidé by mohli ocenit, kdyby toto stát zrealizoval.“

Hodnocení článku je 50 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto vlada.cz

Štítky antigenní testy, test na covid zdarma, premiér Babiš, Vánoce

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.