pátek 10. července 2020 Libuše / Amálie

Nové dárce krve hledá Rokycanská nemocnice, připravila zajímavou akci

Nové pravidelné dárce krve hledá transfuzní oddělení Rokycanské nemocnice. I když totiž nemocnice eviduje každý rok 50 až 80 prvodárců, z nichž mnozí skutečně začnou chodit opakovaně, je kvůli rostoucí spotřebě krve a přirozenému úbytku starších dárců potřeba jejich řady neustále rozšiřovat a omlazovat. Tomu má pomoci akce „Zachraň život aneb Proč být dárcem krve.“  

„Chceme přilákat nové dárce, proto budeme samozřejmě představovat naše oddělení. Vysvětlíme, co to obnáší stát se dárcem krve, kdo jím může být, za jakých podmínek a že darovat krev nebolí, zdravého člověka to nezatěžuje a zabere to jen minimum volného času. Každý takový odběr pomůže někomu jinému se snadněji vyléčit, podstoupit operaci a může i zachránit život,“ říká primářka hematologicko-transfuzního oddělení Rokycanské nemocnice Miroslava Padrtová.

Akce se uskuteční 10. června od 10 do 17 hodin na Masarykově náměstí v Rokycanech. Program bude bohatý. Zájemcům přímo na místě a na počkání zjistí zdravotnice z kapky krve jejich krevní skupinu, pokud ji neznají. „A budeme provádět preventivní vyšetření, změříme krevní tlak a hladinu cukru,“ doplňuje primářka.

Oddělení dlouhodobě eviduje kolem 1300 pravidelných dárců. Mnozí jsou ale stále více zaměstnaní a mají méně času nebo i z důvodu věku frekvenci svých návštěv snižují. Lidem od 65 let se pak krev přestává odebírat úplně. „Chtěli bychom proto naši základnu dárců doplnit a frekvenci návštěv stabilizovat, aby nedocházelo například k sezónním výpadkům. Nebo aby v případě, že v nemocnici máme nějaký složitý případ nebo větší množství pacientů třeba s nějakou vzácnější krevní skupinou, abychom měli dárce, které můžeme požádat o akutní odběr,“ vysvětluje ředitel nemocnice Jaroslav Šíma.

Ředitel je pravidelným dárcem už zhruba 25 let. „Ani při prvním odběru někdy v 19 letech ani nikdy později jsem si nemusel odůvodňovat, proč dávat krev. Vždycky mi to přišlo jako přirozené. Patří to podle mého ke společenské odpovědnosti. Nijak mne to neomezuje, ale pomáhám tím lidem, kteří tu krev z jakéhokoli důvodu potřebují. Někdy takovým člověkem mohu být i já nebo někdo z mých blízkých či přátel,“ dodává Jaroslav Šíma.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo0 čtenářů

Autoři | Foto Pixabay.com

Štítky dárci krve, transfuzní oddělení, krev, nemocnice, Rokycanská nemocnice, Plzeňský

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.