Fakultní nemocnice Plzeň (FN) rozšiřuje svou robotickou operativu. Nové zařízení je stejně jako to první v borském areálu. Ročně tam provedou stovky chirurgických, gynekologických a urologických operací. S prvním robotem už teď za rok operují více než 400 lidí a počty stále rostou. Jediný výkyv byl loni, kdy tam došlo k požáru a dva měsíce se neoperovalo.
Nový robotický systém da Vinci Xi je v pavilonu 22 v borském areálu a bude primárně sloužit urologům, využijí jej ale také gynekologové a chirurgové, kteří zcela nově zavedou operativu hrudní chirurgie.
Robotické operace jsou přesné, anatomicky precizní, minimalizují se krevní ztráty, zůstávají výrazně menší jizvy a pacientům se krátí pobyt v nemocnici až o polovinu než po běžném zákroku.
Také se výrazně zkrátily operační časy, odhadem v průměru o hodinu, což je komfortní nejen pro pacienta, ale samozřejmě i pro lékaře. Můžeme tak zvýšit počet operačních výkonů a současně rozšířit jejich spektrum,“ vysvětluje primář Chirurgického oddělení FN Plzeň Václav Karnos.
První robotické centrum, které se v plzeňské nemocnici otevřelo před pěti lety, pomáhá především pacientům s onemocněním tlustého střeva a konečníku, bariatrickým pacientům a také nemocným s urologickými a gynekologickými problémy. V roce 2023 tam provedli 470 robotických operací. Loni počet klesl na 437. Důvodem byl výpadek provozu kvůli požáru, který vypukl v místnosti sousedící s operačním sálem. Příčinou byla podle tehdejšího vyjádření hasičů nejspíš technická závada na baterii použitých jednorázových elektronických chirurgických nástrojů. Škody podle odhadů dosáhly na 18 milionů korun. Nemocnice v poměrně brzké době opět obnovila provoz.
Pátek, 5. ledna 2024, 13:15
Škodu ve výši 18 milionů korun způsobil požár v pavilonu chirurgie ve Fakultní nemocnici Plzeň Bory. Plameny zničily celou řadu drahých přístrojů. Hořet v objektu začalo ve čtvrtek krátce po 17. hodině. O požáru Plzeňská Drbna průběžně informovala...
„Díky robotické asistenci dnes chirurgové operují téměř všechny malignity tlustého střeva, provádějí bariatrické zákroky, tedy na žaludku, a operace v oblasti přechodu jícnu do žaludku. Robotická chirurgie se uplatňuje také při operacích jater, žlučových cest a žlučníku. Ve druhém robotickém centru, které bude spadat pod Urologickou kliniku, se navíc plánuje rozšíření operativy o hrudní chirurgii, zákroky na slinivce břišní a operace žaludku,“ doplňuje primář.
Zavedení druhého systému da Vinci Xi znamená nejen zvýšení kapacity nemocnice pro roboticky asistované operace, ale i nové možnosti pro pacienty v celém Plzeňském kraji. „Robotický systém byl pořízen v rámci projektu Obnova a modernizace vybavení center vysoce specializované onkologické a hematoonkologické péče za téměř 69 milionů korun, z toho 57 milionů poskytla Evropská unie a necelých 12 milionů uhradila FN Plzeň z vlastních zdrojů,“ uzavírá ředitel nemocnice Václav Šimánek.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám