Počasí dnes14 °C, zítra19 °C
Pátek 26. dubna 2024  |  Svátek má Oto
Bez reklam

Fakultní nemocnice Plzeň hledá nové dárce krevních destiček pro léčbu lidí s leukémiemi. Toto dárcovství nebolí

Hematologicko-onkologické oddělení Fakultní nemocnice v Plzni hledá nové dárce krevních destiček. Koncentráty z odebraných krevních destiček jsou důležité pro léčbu pacientů s poruchami krvetvorby, kteří podstupují chemoterapii nebo transplantaci kostní dřeně. Dárcovství krevních destiček nebolí, přesto dárců ubývá. Počty léčených pacientů s nádorovým onemocněním krve podle informací nemocnice stále rostou.

Chcete pomoci?
Pak kontaktujte Separační centrum FN Plzeň-Lochotín na tel. 377 103 825 nebo na emailu: vodickovap@fnplzen.cz. 

V loňském roce separační centrum plzeňské hematoonkologie provedlo 1071 aferetických odběrů trombocytů, tedy přístrojových odběrů krevních destiček přes separátor. Pacienti v léčbě nebo po transplantaci kostní dřeně přípravky z krevních destiček dostávají při hospitalizaci nebo v ambulantní péči. Z jednoho odběru lze získat obvykle jednu až dvě transfuzní jednotky. Potřeba pro léčbu jednotlivých pacientů se velmi liší. Pro jednoho pacienta s akutní leukémií může být během celé léčby potřeba krevních destiček až od 40 dárců, řekl už dříve novinářům primář hematoonkologie Pavel Jindra.

"V současnosti je zaregistrováno 287 aktivních dárců a odběr lze opakovat asi jednou za měsíc. V roce 2022 se přihlásilo 32 nových dárců, bohužel 91 dárců bylo z registru vyřazeno. Většina z nich přestala být dárcem z osobních nebo zdravotních důvodů," uvedla fakultní nemocnice. Takový počet dárců ale nestačí. Plzeňská hematoonkologie provádí už několik let nejvíce transplantací krvetvorných buněk v ČR. Předloni to bylo přes 150 transplantací kostní dřeně. Díky velkému pokroku v medicíně a i díky dárcům se daří úspěšně léčit stále více těchto pacientů.

Dárcem krevních destiček se může stát člověk starší 18 let, v dobrém zdravotním stavu s hmotností nad 60 kilogramů a absencí strachu z náběru. Musí mít také dobrou toleranci náběru ze žíly a ochotu stát se pravidelným dárcem. Zařazení do registru předchází pohovor se zdravotníky a laboratorní vyšetření. Odběr trvá asi 1,5 hodiny. Při první návštěvě dostane dárce všechny potřebné informace, personál vyšetří jeho zdravotní stav a provede krevní rozbor. Pokud je vše v pořádku, následuje pozvání k prvnímu odběru. Běžná frekvence dárcovství je jedenkrát měsíčně. 

„Díky velkému pokroku v medicíně, a zároveň i díky našim dárcům, se daří úspěšně léčit stále více pacientů s hematologickými malignitami. Byli bychom velmi rádi, kdyby se nám podařilo rozšířit databázi dárců, kteří budou ochotni pravidelně darovat krevní destičky pro hematologicko-onkologické pacienty,“ uvedla mluvčí nemocnice Gabriela Levorová.

Hematologicko-onkologické oddělení Fakultní nemocnice Plzeň patří mezi největší transplantační centra v České republice, provádí všechny typy transplantací krvetvorných buněk a pracovníci zde provedou až 1500 odběrů za rok.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto FN Plzeň

Štítky zdraví, dárci, chemoterapie, leukemie, krevní destičky, FN Plzeň, Fakultní nemocnice Plzeň, pacient, Česko, Lochotín

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Fakultní nemocnice Plzeň hledá nové dárce krevních destiček pro léčbu lidí s leukémiemi. Toto dárcovství nebolí  |  Zdraví  |  Zprávy  |  Plzeňská Drbna - zprávy z Plzně a okolí

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.