středa 28. října 2020 Státní svátek

Plzeňský kraj postaví v učilišti stáj s výrobou sýrů a tvarohu

Plzeňský kraj staví na Střední odborné škole a Středním odborném učilišti v Horšovském Týně na Domažlicku zhruba za 40 milionů Kč výcvikovou stáj pro skot s minimlékárnou. Studenti budou vyrábět a prodávat sýry a tvaroh, možná mléko, řekla náměstkyně hejtmana Ivana Bartošová (Koalice pro Plzeňský kraj). Projekt většinově uhradí evropský program IROP.

"Plně robotickou stáj bude organizovat a plně využívat škola. Stavba je v běhu, už jsme měli být hotoví. Bohužel jsme museli vypovědět smlouvu s dodavatelem, který nedodržoval termíny a nebyl dále schopen z finančních důvodů stavbu realizovat," uvedla náměstkyně. Stavba se tak prodlouží o rok. Krajský centrální nákup už připravil výběrové řízení na nového dodavatele, teď jedná s bývalým zhotovitelem o převzetí dokumentace a hotových částí stavby, za které už kraj zaplatil. Pořídil už dojicí techniku, v běhu je nákup dojnic z Dánska.

Středoškoláci a učni už nyní vyrábějí kozí sýry, které také prodávají. "Máme tam kozy, ovce, veškeré domácí zvířectvo a dvě krávy," uvedla Bartošová. Kraj pořídí 20 menších dojnic mléčného plemena Jersey, které se žáci nebudou bát obsluhovat. Tvaroh a sýry budou prodávat ze dvora, na farmářských trzích a v obchodech.

Krajský školní statek v Horšovském Týně má rozlohu přes 500 hektarů. Jde o historickou oboru, kde většinově hospodaří nájemce Agro Staňkov a asi na 20 hektarech žáci s mistry. Vykonávají tam veškeré činnosti, od osevních plánů, orby, setí a sklizně po provoz vlastního penzionu včetně kuchyně a restaurace. "Děti tam pracují i v létě na dobrovolných brigádách," řekla Bartošová. Škola s více než 200 žáky a vlastním internátem letos otevřela nový obor farmář, který se hned naplnil 15 žáky a zájem se má zvyšovat. "Letos se ale nepodařilo naplnit čtyřletý maturitní obor agropodnikání, asi z obavy před povinnou maturitou z matematiky," uvedla. Kraj chce, aby její forma byla variantní podle oborů.

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky ČR, EU, chov, školy, stavby, správa, střední, Plzeňský

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.