čtvrtek 26. května 2022 Filip

Zemřel americký válečný veterán Marion Kirkham (99), účastník Slavností svobody a bratr stíhače sestřeleného nad Chodskem

Smutná zpráva přišla do Plzně z USA. Ve věku 99 let zemřel americký válečný veterán Marion Kirkham z Oregonu. Za druhé světové války byl příslušníkem bombardovacího letectva. Marion Kirkham byl pravidelným účastníkem květnových Slavností svobody v Plzni a stal se jednou z jejích nejznámějších tváří. V paměti každého zůstane tento nesmírně populární veterán s šibalským úsměvem na tváři a s jeho oblíbeným gestem se vztyčenými palci. Je to v krátké době už druhý známý americký veterán, který zemřel. V září odešel rovněž ve věku 99 let Earl Ingram. Ten patřil mezi nejznámější a nejrespektovanější veterány, kteří se podíleli na osvobození Plzně. 

Osvobození Plzně se Marion Kirkham neúčastnil, jeho vztah k Plzeňskému kraji souvisí s bratrem Virgilem Paulem Kirkhamem, který byl poručíkem a stíhacím pilotem americké armády. Zahynul 30. dubna 1945 v Zadní hoře mezi Trhanovem a Újezdem na Chodsku, kde havaroval se svým Thunderboltem P-47D. Zahynul jako poslední americký letec nad Evropou. Do Česka se opakovaně vracel Marion Kirkham, aby zde uctil nejen památku svého bratra, ale i dalších vojáků, kteří se podíleli na osvobození naší země.   

V roce 2015 obdržel Kirkham u příležitosti 70.  výročí konce druhé světové války pamětní medaili města, kterou krajská metropole vydala v omezeném počtu 120 kusů. V souvislosti s úmrtím Mariona Kirkhama zašle primátor Plzně Martin Baxa pozůstalým kondolenční dopis, položí také květinu u památníků Díky, Ameriko!

Učarovalo mu letectvo

Životní cestu Mariona Kirkhama ovlivnila válka. Po dokončení studia na Corbett High School a krátkém pobytu na Aljašce očekával každým dnem povolávací rozkaz. V té době již naplno zuřila válka a on předpokládal, že jako řada jiných mladých mužů bude odeslán na frontu. Ve stejné době se dozvěděl o programu, jehož cílem bylo vyškolit dostatečné množství leteckých instruktorů, kteří by pomáhali cvičit nové armádní letce. Protože ho létání přitahovalo, přihlásil se na Lewiston State Normal School ve státě Idaho.

Po dokončení základního a rozšířeného výcviku program ukončil a vrátil se domů, kde očekával povolávací rozkaz. Do armády vstoupil v srpnu 1943. Prodělal základní vojenský výcvik v Kernu ve státě Utah. Čekal ho zde tvrdý výcvik a příprava na nelehký život v poli. Díky předchozímu výcviku ho armádní letectvo zařadilo do tzv. „Air Cadet“ programu, což byl projekt s cílem získat co nejvíce budoucích letců.

Následovalo další studium a v srpnu 1945 obdržel Marion na letišti Luke Field nedaleko Phoenixu ve státě Arizona pilotní křídla. Demobilizoval v říjnu 1945. Do civilu šel s pochvalou od svých velitelů, kteří oceňovali jeho službu i zájem o létání. Po návratu domů začal Marion už v roce 1946 hospodařit. Vrátil se tak k životu, na jaký byl zvyklý ve svém dětství.

Zemřel válečný veterán a osvoboditel Plzně Earl Ingram, bylo mu 99 let

Earl Ingram patřil mezi nejznámější a nejrespektovanější veterány, kteří se podíleli na osvobození Plzně. Slavností svobody se poprvé účastnil v roce 1995. Na květnové dny roku 1945 a na Plzeňany vždy rád vzpomínal, popisoval je jako nejvděčnější...

Zemřel belgický veterán Hubert Rauw, pravidelný účastník plzeňských Slavností svobody

Smutná zpráva k nám do Plzně dorazila z Belgie. Ve svých 93 letech zemřel v pondělí 26. října belgický veterán Hubert Rauw, příslušník 17. praporu belgických střelců a osvoboditel západních Čech. V posledním desetiletí se opakovaně účastnil v...

Ohodnoť článek

Štítky letectvo, sestřelený stíhač, setřelený pilot, válečný veterán, pamětník, Slavnosti svobody, historie, válka, Marion Kirkham, Plzeň

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.