sobota 16. října 2021 Havel

Zemřel válečný veterán a osvoboditel Plzně Earl Ingram, bylo mu 99 let

Earl Ingram patřil mezi nejznámější a nejrespektovanější veterány, kteří se podíleli na osvobození Plzně. Slavností svobody se poprvé účastnil v roce 1995. Na květnové dny roku 1945 a na Plzeňany vždy rád vzpomínal, popisoval je jako nejvděčnější a nejšťastnější lidi, jaké kdy viděl. O jeho úmrtí informovala plzeňská radnice, jež uctí jeho památku vyvěšením americké a české vlajky, které doplní černý prapor.

Když jsem přijel do Plzně v květnu 1945, setkal jsem se s těmi nejvděčnějšími a nejšťastnějšími lidmi, jaké jsem kdy viděl. Vzali nás do svých domovů a chovali se k nám jako ke znovuobjeveným členům rodiny. Z času stráveného v Plzni během května 1945 mám mnoho příjemných vzpomínek, ale ten srdečný způsob přijetí, jímž jsem byl přivítán spolu s ostatními americkými vojáky, pro mne osobně rezonuje jako nezapomenutelná a zásadní vzpomínka,“ takto vzpomínal Earl Ingram na první dny strávené v Plzni.

Poprvé se do Česka vrátil v roce 1994, kdy se dozvěděl o plánovaných plzeňských slavnostech a druhý rok už se jich účastnil jako jeden z hlavních hostů.

„Cítil jsem se nepopsatelně šťastný. Všechny vzpomínkové akce byly srdečné. Celkově jsem si užíval pestré spektrum přehlídek za účasti několika různých organizací, kde účastníci byli velmi šťastní a plní entuziasmu. Stejně tak rozhovory se staršími Čechy, setkání s mladší generací, které její rodiče a prarodiče vyprávěli příběhy z květnových dnů roku 1945, i s lidmi, kteří byli tenkrát ještě děti, ale události si dobře vybavují. A také možnost setkat se s dalšími veterány,“ ohlížel se za svou první účastí.

Plzeň uctí památku válečného veterána vyvěšením americké a české vlajky, které doplní i černý prapor. V mázhauzu radnice na náměstí Republiky bude od středy 29. září umístěna kondolenční kniha. Primátor města Plzně Martin Baxa položí v ten den květiny k Památníku Díky, Ameriko!

„Cítím obrovskou lítost a velký zármutek. Chtěl bych vyjádřit upřímnou soustrast pozůstalým jménem svým i jménem Plzeňanů. Slavnosti svobody už nikdy nebudou jako dřív, Earl Ingram býval jedním z našich nejvzácnějších hostů, byl tváří i duší našich oslav osvobození,“ reagoval na zprávu o úmrtí primátor Martin Baxa.   

Earl Ingram, jenž se narodil 2. září 1922, byl velitelem 2. čety roty L 38. pěšího pluku druhé pěší divize Armády Spojených států amerických. Odvedený byl roku 1940. V srpnu 1944 přistál ve Skotsku, odkud se přesunul vlakem do Southamptonu v Anglii. Následovala noční plavba na malé lodi přes kanál La Manche a vylodění na pláži Omaha, odkud postupoval Evropou až do Plzně. Během války dosáhl hodnosti nadporučík. Několik měsíců po 2. světové válce zahájil kariéru jako profesionální voják. V aktivní službě byl více než 34 let. Zbytek života strávil v Severní Karolíně.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Richard Beneš

Štítky pamětník, Slavnosti svobody, historie, válka, Earl Ingram, Plzeň

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.