pondělí 10. srpna 2020 Vavřinec

Stavbami Plzeňského kraje jsou družina a park v Plzni a nová trať

Přístavba školní družiny v Plzni-Újezdě, modernizace trati Rokycany - Plzeň a obnova Lobezského parku v Plzni se staly Stavbami roku Plzeňského kraje 2018. V 16. ročníku posuzovala odborná porota 20 staveb v sedmi kategoriích, udělila hlavní ceny ve třech - novostavby budov, dopravní a inženýrské stavby a veřejná prostranství. Novinářům to dnes řekla mluvčí soutěže Hana Kulawiaková.

"Příkladná kvalitní moderní přístavba školní družiny v Plzni-Újezdě prezentuje čistotu tvaru i detailu, jednotnost, přehlednost a logičnost navrženého řešení a optické prolnutí vnitřních a vnějších prostor," řekl předseda poroty Miloslav Michalec. Modernizace trati Rokycany - Plzeň získala titul za vysoce profesionální provedení a za jemné zasazení významné dopravní stavby do krajiny. Obnova Lobezského parku pak za citlivou a novými neotřelými prvky oživenou obnovu příměstského parku, který nabízí nové možnosti rekreace.

Díky oživení stavebnictví vzniklo loni v kraji zhruba dvakrát více zajímavých staveb než v několika uplynulých letech recese oboru, řekl regionální předseda Svazu podnikatelů ve stavebnictví ČR Jan Muzika.

Cenu sedmičlenné odborné poroty si odnesla novostavba Mateřské školy Prokopa Holého ve Stříbře za neotřelé a nekompromisní barevné pojetí interiéru. Cenu veřejnosti získala v internetovém hlasování více než 2000 lidí z celého regionu rekonstrukce budovy u Seneckého rybníka v Plzni, která slouží hlavně jako zázemí skautů. Tato stavba získala také cenu primátora Plzně Martina Baxy (ODS). "Moderní a příjemná stavba díky dřevěnému plášti výrazně ožila. Dům přirozeně zapadá do okolní přírody a více souzní s místem u rybníka," řekl.

Cenu hejtmana získala rekonstrukce náměstí v Plané, která dokázala skloubit kvalitu historického prostředí s aktuálními potřebami moderního města. "Úžasná rekonstrukce ještě více podtrhuje malebnost městečka," uvedl hejtman Josef Bernard (ČSSD).

Porota objíždí všechny stavby, hovoří s investory a projektanty. Půlka nominovaných staveb je z Plzně, druhá z venkova. Soutěž měla poprvé mezinárodního porotce, a to česko-vlámského architekta a urbanistu Jiřího Klokočku. Titul Stavba roku 2017 získalo bývalé kino v Plané na Tachovsku, přestavěné na multifunkční kulturní zařízení KINONEKINO, a komplex bytových a řadových domů Na Dražkách v Plzni-Újezdě.

Autoři | Foto mustribro.cz

Štítky ČR, stavby, správa, Plzeňský

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.