sobota 4. července 2020 Prokop

Hejtmanství podpoří zachování venkovských prodejen částkou 2,67 milionu korun

Bez fungujících venkovských prodejen by se naše vesnice ještě více vylidňovaly, a proto Plzeňský kraj i letos podpoří jejich zachování. Hejtmanství prostřednictvím dotace podpoří provoz prodejen v 74 malých obcích kraje.

Celkem si obce pro své prodejny rozdělí 2,67 milionu korun. Loni bylo žadatelů 62 a příspěvek kraje byl zhruba o půl milionu nižší. Bylo podáno 76 žádostí o dotaci, dva žádosti byly vyřazeny z důvodu formálních nedostatků. O dotaci ještě bude rozhodovat krajské zastupitelstvo.

„Staráme se o to, aby především senioři nebo maminky na mateřské dovolené nemuseli za každou základní potravinou cestovat do většího sídla, aby mohli základní věci dostat na vesnici. Nejen kvůli tomu, že mají k dispozici potraviny, ale také, že se potkají a popovídají si,“ zdůraznil nutnost zachování venkovských prodejen náměstek hejtmana Ivo Grüner (ČSSD).

Dotace částečně přispějí malým obcím k udržení kamenného obchodu, případně k zachování služeb pojízdné prodejny. Jsou určeny obcím na částečné krytí neinvestičních nákladů na provoz prodejny, a to bez ohledu na vlastníka budovy a provozovatele prodejny. Peníze lze tedy využít na nájmy, energie i na mzdy zaměstnanců obchodů, které mohou provozovat přímo samotné obce, obchodní řetězce nebo soukromníci. Mnohé obce prodejny ze svých rozpočtů dlouhodobě dotují s cílem zachovat jejich provoz.

Speciální dotační titul vyhlásil kraj poprvé v roce 2018. Žádost podalo 33 obcí a bylo rozděleno 1,3 milionu korun. O dotaci může požádat obec do 500 obyvatel, případně do 1000 obyvatel, pokud žádá o dotaci pro prodejnu, která je v její části do 250 obyvatel.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo0 čtenářů

Autoři | Foto www.bory.cz

Štítky venkovské prodejny, vesnice, život na vsi, dotace, Plzeňský kraj, hejtmanství

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.