Plzeň chce zatočit s přetékajícími popelnicemi a haldou odpadků kolem nich. Novela městské vyhlášky umožní od příštího roku pokutovat majitele dotčených nemovitostí. Radnice už má vytipované lokality, kde se na kontroly ihned zaměří, týká se to třeba Lochotína nebo Slovan. Je toto řešení konečně tím, co zatočí s černými skládkami? Na to jsme se ptali v pravidelné rubrice Politická korida. Odpovědi doručili všichni představitelé zastupitelských klubů z plzeňského zastupitelstva. Jediný, kdo odpověď v termínu nedoručil, jsou Piráti, kteří mají paradoxně pod sebou post technického náměstka, pod něhož tato problematika přímo spadá.
David Šlouf (ODS)
Vzhledem k tomu, že není jasný systém kontroly a princip uplatňování této novely v praxi, je velmi složité jakkoliv hodnotit, zda dojde ke zlepšení situace či nikoliv. Problém ale zcela jistě nastane v těch případech, kdy je více vlastníků nemovitosti (klasický příklad jsou SVJ) a v některých bytech je ubytováno nepoměrně větší množství osob než v ostatních bytech. Pak samozřejmě naroste objem vyprodukovaného odpadu, ale navýšení kapacity odpadových nádob, četnosti svozů nebo pak i případných sankcí zatíží peněženku každého majitele bytu stejně, bez ohledu na to, jestli v bytě bydlí sám s rodinou, nebo byt slouží jako noclehárna pro více osob.
Martin Dittrich (SPD)
Vyhláška je v pořádku. Na sídlištích je spoustu míst s dostatečným množstvím nádob na komunální a tříděný odpad. Bohužel jsou někteří občané nezodpovědní a kolem kontejnerů nechávají stát vyřazený nábytek, elektroniku a další věci, které by bylo vhodnější odvézt na sběrný dvůr. Jediné, co mi přijde nedomyšlené je vymáhání pokut na sídlištích, kde jednotlivá kontejnerová stání má více SVJ pohromadě.
Aleš Tolar (STAN)
Já doufám, že zpřísnění vyhlášky povede ke zlepšení situace. Díky ní si bude moci město došlápnout na vlastníky nemovitostí, kde nemají odpovídající velikost popelnice a evidentně produkují větší množství odpadu, než kolik se do ní vejde. Jde některé o vlastníky nájemních domů, ubytoven i SVJ. Určitě každý, kdo se po Plzni pohybuje a míjí přeplněné popelnice, vnímá, že zpřísnění režimu je zapotřebí. Je pravdou, že za úklid veřejných prostranství a tedy i černých skládek kolem popelnic je odpovědné město. Na četnější úklidy jsme už letos vynaložili miliony korun navíc. Ale změnit své chování musí ti, kdo tyto černé skládky zakládají. Každý odpovědný vlastník nemovitosti nebo SVJ si musí počínat tak, aby zajistil popelnici tak velkou, že bude odpovídat potřebám. Přesně s tímto cílem jsme novou vyhlášku schválili. Jejím pozitivem je mimo jiné i to, že ve všech částech města zavádí vůči hříšníkům jednotný metr a stejný postup, což dosud kvůli rozdrobenosti kompetencí mezi jednotlivé městské obvody nefungovalo.
Jiří Klečka (PRO Plzeň)
Novela odpadové vyhlášky, která zavádí možnost postihu pro majitele domů, je krokem správným směrem k zlepšení situace. Většina obyvatel, ať už jde o společenství vlastníků jednotek s dostatečným svozem odpadu, nebo o jednotlivce využívající službu “door to door”, pravidla dodržuje. Je však důležité mít jasně nastavený systém, který zajistí, že naše město zůstane co nejčistší. Odpadky poházené mimo kontejnery nejen znečišťují okolí, ale představují také hygienické riziko a vytvářejí dojem nepořádku. Čisté prostředí je naší společnou odpovědností a pokud chceme, aby Plzeň byla krásná a příjemná, musíme spolupracovat a dodržovat pravidla. Sankce mohou být účinným prostředkem k tomu, abychom upozornili na důležitost pořádku, ale skutečná změna vyžaduje dialog a spolupráci mezi městem, vlastníky nemovitostí a obyvateli.
Plzeň je naším domovem, na který jsme hrdí. Pečujme o ni společně a chovejme se k ní s úctou. Pořádek ve městě je vizitkou nás všech.
David Procházka (ANO)
Musím konstatovat, že mi nezbývá než tomu věřit. Určitě je to krok ke zlepšení, nicméně já osobně, jako člověk, který se na plzeňské Trojce o životní prostředí stará od roku 2014, dlouhodobě preferuji návrat k poplatku tzv. na hlavu. Je to systém, kdy by stejně, jako v minulosti místo, velikost, druh nádoby a četnost jejích svozů určovalo město nebo svozová firma, manažersky by to bylo jednodušší, pružnější a ve finále i vizuálně hezčí – ubylo by stanovišť z různými druhy popelnic apod.. Nicméně model poplatku není průchodný a na druhou stranu přiznávám, že vše výše uvedené novela asi vyřešit může také. Tak se nechme překvapit….
Odpovědi jsou řazeny podle data doručení do naší redakce. Odpověď jako tradičně nedodali zástupci Pirátů. Postupujeme podle pravidel v doručování odpovědí v rámci sjednocení podmínek pro všechny redakce Drbny v ČR. Za zastupitelský klub SPOLU, kde jsou vedle ODS, TOP 09 a KDU ČSL se publikuje vždy jen jedna odpověď.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.