Čtyři dny před svými 21. narozeninami uhynul v zoo samec nosorožce indického

Autoři | Foto Kateřina Misíková

V plzeňské zoologické zahradě uhynul po srdečním kolapsu samec nosorožce indického Baabuu. Zahrada o tom informovala v pátek večer. Chovatelé se aktuálně starají o vysoce březí samici Manjulu, mládě by měla přivést na svět ke konci roku. Žádná jiná zahrada v České republice nosorožce indické nechová.

„V pátek 31.10.  2025 uhynul samec nosorožce indického Baabuu. Před necelým měsícem se u něj projevily zdravotní komplikace. Přes intenzivní veterinární péči dnes dopoledne zkolaboval a uhynul. Následná pitva určila jako příčinu srdeční kolaps.  Zároveň byly odebrány vzorky dalších tkání pro laboratorní vyšetření,“ uvedl mluvčí zahrady Martin Vobruba.

Baabuu se narodil 4. listopadu 2004 v Zoo Basilej ve Švýcarsku a do Plzně dorazil v září 2011, s úkolem nahradit původního samce Beniho a stát se partnerem tehdy tříleté samice Manjuly. „V letech 2014 a 2017 přišly na svět dvě samice, které nyní již žijí v jiných zoo a každá již měla jednoho potomka. Sama Manjula je vysoce březí a do konce roku 2025 by měl přijít na svět jejich třetí potomek,“ doplnil mluvčí.

Žádná další zoo v ČR nosorožce indické nechová, nejbližší jsou nyní například v Norimberku a Mnichově. V Evropě je chová zhruba 30 zoologických  zahrad, světová populace dosahuje kolem 3000 jedinců, velká část obývá národní parky Kaziranga v Indii a Čitván v Nepálu.

Hodnocení článku

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky nosorožec indický, Zoo Plzeň, uhynul nosorožec, Baabuu

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.

Pošli tip na kulturní akci

Publikace zaslané kulturní či sportovní akce není garantována a vždy o publikaci rozhoduje redakce.
Zasláním tipu do redakce zároveň deklaruji, že mám svolení s užitím fotografie.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Odesláním formuláře souhlasím s obchodními podmínkami, etickým kodexem a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.