Chtěla se věnovat umění, ale život s ní měl jiné plány. Žena, říkejme jí Marta, je nyní matkou čtyř dětí. Na tvorbu už nemá čas. Je vyčerpaná, podrážděná a ztrácí trpělivost. Nahromaděný vztek bohužel obrací proti dětem. Opakující se emoční výlevy nakonec Martu přiměly, aby se přihlásila do programu Stop násilí. Kromě pražského terapeutického centra jsou teď terapie dostupné také v Plzni. Jde o projekt Diakonie Českobratrské církve evangelické.
Násilí do vztahů nepatří. S tímto tématem se snaží pracovat terapeutický program Stop násilí Diakonie ČCE – Střediska celostátních programů a služeb. Program nabízí terapie lidem, kteří se dopouštějí násilí.
„Program Stop násilí působí v České republice již patnáctým rokem. Terapie, které bezplatně poskytuje, umožňuje klientům porozumět příčinám a spouštěčům agrese a násilného chování a pracovat na jejich změně. Díky terapii se také eliminuje riziko eskalace násilí a jeho opakování v budoucnosti a přenosu násilí z generace na generaci,“ uvedla Petra Rašková z Diakonie ČCE.
Pátek, 29. listopadu 2024, 18:01
Policie letos v České republice dosud posoudila 1607 případů jako domácí násilí, za celý loňský rok jich bylo 1646. Případů ale bude víc, protože domácí násilí patří k nejskrytějším formám trestné činnosti, řekl na konferenci Plzeň proti násilí...
Terapie mohou navštěvovat lidé starší 16 let. Jednou z takových je i maminka čtyř dětí. Do programu se zapojila tajně a bez vědomí rodiny. Bála se jejich reakce. Kvůli citlivosti příběhu ji v textu budeme označovat jako Martu. Z nadějné výtvarné umělkyně se během pěti let stala máma na plný úvazek. Zažívala vyčerpání a zklamání z toho, že se jí nedařilo uhájit alespoň nějaký čas pro sebe a svoji tvorbu. K nejstaršímu synovi do rodiny přišly v rychlém sledu za sebou dvojčata a nejmladší dcera. „Dle svých slov nezvládá péči o děti a domácnost tak, jak by si přála, v manželství se cítí jako cizinec, a na jakoukoli tvorbu není vůbec čas. Zmáhá ji pocit naštvanosti, podrážděnost, absence trpělivosti. A také vztek, který se obrací hlavně proti dětem. Martu to moc mrzí. Myslela, že dokáže být dobrou mámou. Jenže teď má spíš pocit, že selhává a kvůli svým nenaplněným ambicím děti trápí,“ popisuje Rašková.
Marta přiznala, že na děti křičí a nadává jim. Naposledy ve vzteku mrštila přes celý pokoj miskou s ovocem. Děti na ni vytřeštěně zíraly a pak se rozplakaly. To pro ni byla poslední kapka a rozhodla se, že chce své emoce dostat pod kontrolu. „Rozhodla se pro individuální terapii, do které zatím stále dochází. Mluví o úlevě z toho, že může s někým mluvit otevřeně o svých pocitech i selháních a nedostává se jí odsouzení, ale naopak pochopení. Také se odhodlala manželovi svěřit s tím, že nechodí na lekce jógy, jak původně tvrdila, ale do programu Stop násilí. Byla překvapená, že to vzal dobře. Sice se nesnaží pomáhat doma o moc víc než dříve, ale najal paní na úklid a občasné hlídání dětí. I to je pro Martu velká úleva. Je na sebe pyšná, že si o pomoc dokázala říci a dál na sobě pracuje,“ doplnila Rašková.
Terapie probíhají v Plzni na adrese Resslova 12. Důležité je, aby se zájemci předem objednali. Využít k tomu mohou telefon +420 733 414 421 nebo e-mail plus@diakoniezapad.cz. Více informací najdete na webu nasilivevztazich.cz.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.