Počasí dnes6 °C, zítra2 °C
Pátek 29. listopadu 2024  |  Svátek má Zina
Bez reklam

Policie letos posoudila 1607 případů jako domácí násilí. Bude jich ale mnohem víc, řada obětí o tom nemluví

Policie letos v České republice dosud posoudila 1607 případů jako domácí násilí, za celý loňský rok jich bylo 1646. Případů ale bude víc, protože domácí násilí patří k nejskrytějším formám trestné činnosti, řekl na konferenci Plzeň proti násilí ředitel odboru prevence kriminality ministerstva vnitra Michal Barbořík.

„Koluje o ní také řada mýtů a zjednodušených představ. Většinou si pod domácím násilí občané představí, jak muž bije ženu, případně problém, který se týká jen určitých komunit, kde je takřka normou a kde oběti domácího násilí nic nehlásí a nežádají o pomoc, protože buď to berou za své selhání nebo jsou pak považováni za zrádce vůči normám daných komunit," vysvětluje Michal Barbořík.

Obětí domácího násilí je každá třetí žena

Vyšetřování podle něj dokazují, že každá třetí žena a jeden z deseti mužů se stali obětí domácího násilí. „To jsou obrovská čísla, která dokládají, že je to problém celé společnosti, bez ohledu na věk, pohlaví, vzdělání a sociální status," varuje Barbořík.

Analýza z roku 2017 vyčíslila dopady domácího násilí do veřejných rozpočtů na 15 miliard korun, léčení takzvaného sexualizovaného násilí na 2,3 miliardy. „Vzhledem k inflaci a dalším by to číslo teď bylo ještě větší," podotkl ředitel. Podle něj se prokázalo, že jedna koruna vložená do prevence může uspořit až šest korun na následné léčbě, službách, na práci policie a justice.

Policie letos vykázala 1315 agresorů ze společného obydlí

Ministerstvo vnitra a další se proto zabývají prevencí domácího násilí komplexně. „První oblastí je ochránit oběti. Velmi důležitý je institut vykázání násilné osoby ze společného obydlí, který poskytuje okamžitou ochranu," popisuje Barbořík. Policie ho letos už uplatnila v 1315 případech, za celý loňský rok jich bylo 1275. Poskytuje ochranu po dobu deseti dnů, ale teď projednávaná novela zákona o policii ji prodlužuje o čtyři dny. „Zároveň navrhuje, že pokud je násilná osoba držitelem zbraně, tak se jí při vykázání odebere," uvedl.

Další podpora směřuje do bezplatných asistenčních a krizových linek "116", které poskytují odbornou pomoc nepřetržitě. Pro příští rok ministerstvo podpoří jejich rozsah, uvedl Barbořík. Dále mohou oběti i lidé z okolí využít aplikaci Bright Sky, kterou připravil resort s Nadací Vodafone, organizací Rosa a policií. Zároveň je nutné věnovat se také původcům násilí. „Podaří se snížit počet útoků a tím i počet obětí, o něž se dál musíme starat. To považujeme za velmi důležité a efektivní," uvažuje Barbořík. Z dotačního programu Prevence sociálně patologických jevů se zaměřením na eliminaci domácího násilí čerpá deset organizací. Od příštího roku je posílený na čtyři miliony korun, tedy na dvojnásobek.

Svědky bývají i malé děti

Podle odborného zjištění je v ČR svědkem domácího násilí ve všech formách 22 procent dětí. Podle Barboříka tomu společnost nevěnuje dostatečnou pozornost, chybějí specializované služby a je nedostatečná koordinace pomoci. Poukázal na problémy s druhotnou viktimizací, když o oběti trestného činu opakovaně hovoří policie, soudy či média. To vše má podle Barboříka vliv na rostoucí dětskou kriminalitu, zejména násilnou. Je prokázáno, že 80 procent aktivních útočníků na školách má za sebou nějakou negativní zkušenost, řekl.

Ministerstvo s úřadem vlády připravuje materiál o násilí na dětech Bezpečné dětství - cesta k prevenci násilí ve společnosti. Spolupracují na něm ministerstva zdravotnictví, práce, školství a spravedlnosti. „Měl by být představen 17. prosince. Bere se to i k tomu, co se za rok udělalo po střelbě na filozofické fakultě v Praze," uzavřel Barbořík.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Pixabay.com

Štítky domácí násilí, oběti domácího násilí, institut vykázání násilné osoby, pomoc obětem domácího násilí

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Policie letos posoudila 1607 případů jako domácí násilí. Bude jich ale mnohem víc, řada obětí o tom nemluví  |  Zprávy  |  Plzeňská Drbna - zprávy z Plzně a okolí

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.