Počasí dnes19 °C, zítra22 °C
Sobota 25. května 2024  |  Svátek má Viola
Bez reklam

Bývalá kasárna na Slovanech se promění v moderní městskou čtvrť pro deset tisíc lidí do konce roku 2041

V novou městskou čtvrť evropského formátu pro 10 000 lidí by se měla do konce roku 2041 změnit bývalé kasárna v Plzni na Slovanech. Areál je opuštěný od roku 1992. Na ploše o rozloze 35 hektarů má vzniknout 3230 bytů, kanceláře, obchody, park i školka. Do lokality půjde ze strany soukromého investora v nejbližších letech kolem 15 miliard korun. První domy se začnou stavět do dvou let.

Nová čtvrť by se měla budovat postupně zhruba 10 let. Hrubá podlažní plocha nových budov v areálu bude 400 tisíc metrů čtverečních, rozloha centrálního parku dva hektary, součástí bude také parkovací dům typu P + R. Počet nových pracovních míst v administrativních budovách a službách by měl být pro zhruba 2300 zaměstnanců. Klíčovým veřejným prostorem se stane centrální rekreační park o ploše 20 tisíc čtverečních metrů.

Všechny ulice budou osázeny oboustrannými alejemi s pestrou druhovou škálou stromů, tvořící soustavu tzv. modrozelené infrastruktury. Ve středu území vnikne soustava veřejných prostorů – parkové obytné náměstí propojené se školou i městské náměstí s točnou MHD obklopené naopak administrativními budovami a obchodem. Uvnitř zástavby i na střechách domů bude dbáno na uplatnění vegetace a hospodaření s dešťovou vodou tak, aby se eliminovalo letní přehřívání. Vytápění velké části rezidenčních domů se bude řešit pomocí geotermálních vrtů tak, aby nově koncipovaná čtvrť nebyla energeticky závislá na plynu ani centrální výrobě elektřiny.

Obytná výstavba v nové čtvrti by měla podle investora nabídnout různé úrovně standardu, od městských dostupných bytů přes střední úroveň bytového standardu až po rodinné bydlení ve viladomech a takzvaných townhousech. Přes rozdílnost standardu bude všechny sektory spojovat kvalita životního prostředí a soulad staveb s vegetací.

Nic podobného Plzeň ještě nezažila

„Podobně velký projekt v Plzni nikdy nebyl realizován, nejen proto mu přikládáme mimořádnou váhu. Oslovili jsme renomované architekty a projektanty, kteří splnili naše požadavky. Pro mě osobně, investora a občana Slovan, se jedná o srdeční záležitost. Díky spolupráci s městem máme jedinečnou šanci vytvořit moderní čtvrť evropského formátu s třetinovým podílem zeleně a úplnou občanskou vybaveností,“ říká investor Petr Březina, místopředseda představenstva společnosti APB – PLZEŇ.

„Udělali jsme významný krok k revitalizaci největšího brownfieldu v Plzni. Jsme první koalice, která našla vůli jednat se soukromým vlastníkem, jenž by bez města celé území budoucí výstavbě otevřel jen těžko. Řešíme výstavbu bytů, školky a věřím, že se nám zde po desítkách let podaří vybudovat i základní školu,“ uvedl primátor Plzně Roman Zarzycký (ANO).

Podle technického náměstka primátora Pavla Bosáka jednou z priorit pro město bylo nastavení developerských kontribucí. „Počítáme s předkupním právem na pozemky pro městské byty, s odkupem pozemků pro mateřskou školu za symbolickou cenu 40 korun za metr čtvereční a s úplným podílem investora na vybudování nulté etapy vodárenského souboru Ostrá Hůrka, kde je cena investice odhadována na zhruba 200 milionů korun,“ uvedl Pavel Bosák (Piráti).

„Předpokládáme, že získáme předkupní právo na pozemky o výměře více než pět hektarů. Podle stávajících hrubých odhadů by na nich krom školských zařízení mohlo vzniknout až sedm set nových městských bytů v moderním zeleném stylu, a to v bezprostřední blízkosti dvouhektarového parku,“ uvedla radní pro bytovou oblast a dostupné a sociální bydlení Světlana Budková (STAN).

Ohodnoť článek

Foto Martin Pecuch, Magistrát města Plzně, vizualizace APB Plzeň

Štítky kasárna Slovany, stavba nové čtvrti, městská čtvrť, stavba bytů

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Bývalá kasárna na Slovanech se promění v moderní městskou čtvrť pro deset tisíc lidí do konce roku 2041  |  Společnost  |  Zprávy  |  Plzeňská Drbna - zprávy z Plzně a okolí

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.