Počasí dnes9 °C, zítra9 °C
Středa 17. dubna 2024  |  Svátek má Rudolf
Bez reklam

Stavbu městské kompostárny za 38 milionů chystá Čistá Plzeň. Ročně pak zpracuje pět tisíc tun bioodpadu

Výstavba městské kompostárny vedle areálu Čistírny odpadních vod v Plzni na Doubravce by měla začít ve druhé polovině letošního roku. Stavbu financuje městská společnost Čistá Plzeň, která bude následně kompostárnu také provozovat. Na ploše 11 tisíc metrů čtverečních má být ročně zpracováno pět tisíc tun bioodpadu.

„Jsme před vydáním stavebního povolení, projekční práce začaly už loni. Letos chceme zahájit výstavbu, předpokládáme, že kompostárnu dobudujeme v polovině příštího roku,“ informoval technický náměstek primátora města Plzně Pavel Bosák (Piráti). „Náklady podle projektu jsou očekávány ve výši 38 milionů korun bez DPH, a to včetně sanace podloží a přeložky vodovodního řadu,“ uvedl Bosák. Společnost Čistá Plzeň zároveň podává žádost o spolufinancování z dotačního titulu SFŽP (Státní fond životního prostředí) ve výši 40 procent nákladů.

Technický náměstek primátora předpokládá, že městská kompostárna ročně zpracuje pět tisíc tun bioodpadu, což odpovídá potřebám města. Ročně se v Plzni podle statistik Čisté Plzně vyprodukuje mezi 3,7 až 4,1 tisíce tun bioodpadu. Plocha areálu kompostárny, včetně plochy pro uskladnění technologických materiálů nutných pro výrobu kvalitního kompostu, bude mít 11 tisících metrech čtverečních. Projekt je připraven tak, že v případě potřeby lze plochu rozšířit, technologii upravit a navýšit množství zpracovávaného bioodpadu.

V městské kompostárně se bude zpracovávat bioodpad svezený z území města Plzně, a to prostřednictvím sběrných dvorů, kam ho obyvatelé Plzně mohou zdarma odkládat. Dále půjde o odpad z velkokapacitních kontejnerů, které jsou sezonně přistavovány na téměř čtyřech desítkách míst v okrajových místech Plzně, kde jsou zahrádky. Odpad z hnědých nádob na kuchyňský odpad o objemu 240 litrů, které jsou rozmístěny v ulicích města, se v kompostárně kvůli velmi špatné jakosti zpracovávat nebude.

„Kompostovací proces vždy záleží na teple, vlhkosti a zvolené technologii. V případě plzeňské kompostárny by měl trvat třináct týdnů,“ informoval technický náměstek Čisté Plzně Jan Šneberk. „Naším cílem je produkovat certifikovaný kvalitní substrát s širokou možností využití,“ doplnil Jan Šneberk. Tento substrát z městské kompostárny si budou moci přímo na místě odebrat i obyvatelé Plzně. Cena je zatím v jednání.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Richard Beneš

Štítky kompostárna, stavba kompostárny, městská kompostárna, zpracování bioodpadu, bioodpad, Čistá Plzeň

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Stavbu městské kompostárny za 38 milionů chystá Čistá Plzeň. Ročně pak zpracuje pět tisíc tun bioodpadu  |  Společnost  |  Zprávy  |  Plzeňská Drbna - zprávy z Plzně a okolí

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.