Počasí dnes17 °C, zítra18 °C
Středa 22. března 2023  |  Svátek má Leona

Plzeňané jsou ke svému městu mnohem kritičtější než turisté, ukázal to unikátní návštěvnický průzkum

Pro výlet či kratší dovolenou by město Plzeň doporučilo 97 procent respondentů speciálního návštěvnického průzkumu, který zrealizovala městská organizace Plzeň – TURISMUS. Pozitivně vnímají své město také místní. Prostor pro zlepšení ovšem vidí především v oblasti bezpečnosti a čistoty města.

Z destinace, kam v minulosti dvě třetiny návštěvníků mířily ze zahraničí, se Plzeň v posledních letech stala místem, kam cestuje stále více Čechů. Ubyli hosté z Asie, postupně je nahrazují turisté z okolních zemí, Itálie nebo Španělska. Mění se nejen skladba návštěvníků, ale i jejich chování. Místo dlouhodobého plánování se rozhodují spíše na poslední chvíli.

„Cestovní ruch se v posledních třech letech zásadně proměnil. Plzeň na to včas zareagovala tím, že více svých marketingových aktivit zaměřuje na domácí trh. Abychom byli schopni ještě lépe reagovat na tyto změny, potřebujeme vědět, jací návštěvníci do Plzně jezdí, co od návštěvy Plzně očekávají, jak jsou s místní turistickou nabídkou a službami spokojeni a kde vidí prostor pro zlepšení,“ říká náměstkyně primátora pro cestovní ruch Lucie Kantorová (ANO).

Stejně tak je důležité vědět, jak turistickou nabídku a kvalitu služeb hodnotí místní, tedy Plzeňané. Jsou to právě oni, kteří se podle slov náměstkyně Kantorové výrazně podílejí na budování dobrého jména našeho města. Jak potvrdil průzkum, rodina, přátelé a známí, tedy osobní doporučení, jsou pořád hlavním informačním zdrojem při plánování dovolené. Přes 93 procent Plzeňanů hodnotí Plzeň jako cíl výletu či místo dovolené nadprůměrně. Na druhou stranu na rozdíl od turistů jsou ke svému městu mnohem kritičtější. Vidí prostor pro zlepšení především v oblasti bezpečnosti a čistoty. Obě skupiny respondentů by uvítaly lepší nabídku v oblasti wellness služeb.

Plzeňské hotelové noci pomáhají nakopnout turistický ruch v zimě zvýhodněnými pobytovými balíčky

Nakopnout turistický ruch i v zimě, kdy přijíždí méně turistů a pomoci tak provozovatelům hotelů i penzionů chce město Plzeň. Společně se svojí organizací Plzeň – TURISMUS připravilo akci Plzeňské hotelové noci, kdy se nabízí zvýhodněné pobytové...

Návštěvníci z Česka míří do Plzně většinou na kratší výlet, zato se opakovaně vracejí. Turisté z Moravy a vzdálenějších krajů sem naopak míří na delší dobu. „Návštěvnický průzkum potvrdil to, že v popředí zájmu stojí dlouhodobě nejnavštěvovanější turistické atraktivity, jako jsou pivovar a plzeňská zoo. Nicméně je velice zajímavé, že dvě třetiny všech respondentů uvedly, že plánují navštívit katedrálu sv. Bartoloměje. Z okolí Plzně je nejnavštěvovanější zřícenina hradu Radyně, kam se chystá každý čtvrtý,“ doplňuje Zuzana Koubíková, ředitelka organizace Plzeň – TURISMUS.

Návštěvnického průzkumu se v průběhu letní sezóny zúčastnilo 2500 osob, z toho třetina turistů. Zbytek respondentů tvořili místní obyvatelé. Sběr dat probíhal prostřednictvím tazatelů na turisticky exponovaných místech, dotazníky bylo možné vyplnit také samostatně online či v tištěné formě. Výsledky průzkumu budou sloužit jako jeden z podkladů při přípravě nové strategie rozvoje cestovního ruchu v Plzni.

Hodnocení článku je 80 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto visitplzen.eu

Štítky turistický ruch, návštěvnický průzkum, turismus

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.