úterý 11. srpna 2020 Zuzana

Kulturní léto v Plzni bude letos pestré navzdory koronavirové krizi

Do běžného režimu se po koronavirové krizi vrací v Plzni život i v oblasti kultury. Připravena je řada kulturních akcí, na něž byli Plzeňané zvyklí z minulých let. Kromě toho ale přibylo i několik novinek. Město ožije koncerty i divadlem pod širým nebem, chybět nebudou ani výstavy.

„V pestré nabídce si určitě každý najde to své. Většinu organizátorů kulturních akcí podporujeme díky městským dotačním titulům a některým z nich už Plzeň pomohla také opatřeními, kterými mírníme dopady koronavirové krize,“ uvedl primátor města Plzně Martin Baxa (ODS).

„Například DEPO2015 připravilo na každý prázdninový den v týdnu kromě pondělí letní kulturní program s názvem DEPOvLETU. Nabídne zajímavý program se vstupem zdarma. V DEPO2015 se konají i velké koncerty. MIG 21 tam vystoupí 11. července, Monkey Bussiness 24. července,“ informovala náměstkyně primátora pro oblast kultury, památkové péče a sociálních věcí Eliška Bartáková (ANO). Dodala, že v Autobusové hale areálu bude od 2. července do 23. srpna otevřena interaktivní výstava BLIK BLIK: digitální hřiště. Přístupná bude i interaktivní výstava Góóól.

Po otevření Náplavky na Radbuze v září 2019 se lidé mohou těšit na zajímavý program i na tomto místě. Vedle řady koncertů to bude Busking párty, výstava Barva na ulici či filmová promítání nebo třeba na longboardové závody.

V parku U Ježíška začíná 14. července festival Divadelní léto obnovenou premiérou představení Švanda dudák. Reprízy se uskuteční od 15. do 19. července. Po Švandovi dudákovi bude 25. až 27. července na programu inscenace Poslední zrnko písku nastudovaná studenty DAMU. Divadelní léto nabídne i doprovodný program, 8. července to bude Improzápas, o den později exhibice ve slam poetry a 10. července PechaKucha Night.

Karlovarský festival pustil filmy do celé republiky 

Měšťanská beseda bude do 11. července promítat filmy v rámci přehlídky TADY VARY. „Každý den nabízí dva festivalové snímky, které letos měly být promítány na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary. Ten se však kvůli koronavirové krizi konat nemohl, a tak organizátoři festivalu posílají filmy do kin po celé České republice a nevynechali ani Plzeň,“ řekl Daniel Jaroš, manažer Kina Beseda.

Už ve čtvrtek 2. července začne na nádvoří pivovaru festival Léto v Prazdroji. Každý prázdninový čtvrtek se návštěvníci mohou těšit na rockové kapely. Zahrají například Ready Kirken, Extra Band revival, Oddysea, Turbo nebo Burma Jones. Koncerty začínají v 19 hodin.

„Ani letos nebude v srpnu v Plzni chybět série koncertů v centru města. „Na tradiční letní open air festival v ulicích města naváže Živá Plzeň, připravovaná novým pořadatelem, jejíž část s názvem Festival Na ulici začne 21. a potrvá do 29. srpna. Rozdělena bude do bloků podle hudebních žánrů. Zazní rock a beat, folk, country i trampská muzika a alternativní hudba. V centru města zahrají např. kapely Poutníci, Burma Jones, Frajara Putika, Petr Mach nebo COP, připraven je i doprovodný program,“ vyjmenovala vedoucí Odboru kultury Magistrátu města Plzně Květuše Sokolová.

Hudební program pro své venkovní pódium připravuje i plzeňský Zach’s Pub. Koncerty budou většinou dvakrát týdně. U Zacha zahrají například Znouzectnost, Vladimír Mišík, Trautenberk, Laco Deczi, Hudba Praha, Michal Prokop a další.

Na své si přijdou i milovníci filmových projekcí pod širým nebem. Filmové večery na Náplavce v srpnu a září pořádá společnost Film Servis – organizátor festivalu Finále Plzeň. Program bude upřesněn během prázdnin. Film Servis také připravuje na letní měsíce projekt Plzeňské kulturní předzahrádky.

Od 9. do 11. července se v centru Plzně uskuteční 4. ročník festivalu romské kultury ARA FEST, který představí nejen bohatý hudební program, ale i výstavní projekt I detail dělá člověka. Na tradiční promenádní koncerty připravené Kapelou 35. Plzeňského pěšího pluku FOLIGNO se veřejnost může těšit v prostorách U Branky 16. července a 27. července vždy od 17 hodin.

Další setkání se zajímavými osobnostmi v rámci akce PechaKucha Night připravuje spolek k světu., tentokráte proběhne U Ježíška 10. července. Na srpen spolek připravil Letní nadílku U Ježíška, multižánrový festival v rámci Náplavka k světu.

Historické centrum má dvě nové trasy temetických prohlídek

Turistické informační centrum města Plzně pořádá i o prázdninách tematické prohlídky historického centra. Pro letošní rok připravilo dvě nové trasy – na první se účastníci spolu s průvodcem vydají Za tajemstvím výzdoby plzeňských historických domů. Druhá trasa pozve na Procházku židovskou Plzní. V nabídce jsou i z minulých let dětmi oblíbené Báje a pověsti plzeňské. Prohlídky se do historického centra Plzně vracejí v polovině června.

K prohlídkám pozve i festival Industry Open, který se během léta koná v celém Plzeňském kraji. Jeho plzeňská nabídka je pestrá. Zájemci se mohou vypravit třeba do depa kolejových vozidel, po stopách plzeňského průmyslu či vlakem po Škodovce a na mnoho dalších zajímavých míst.

Západočeská galerie v Plzni také připravila prázdninový program. Výstava s názvem Přihraj! Aspekty spolupráce v tvorbě studentů UMPRUM se do konce října koná v síni Masné krámy, druhá Od práce k zábavě. Podoby volného času v umění 19. století je k vidění v síni „13“ do konce září. Galerie nabídne také letní tvoření pro děti i dospělé nebo představení Poetického divadla. Unie výtvarných umělců Plzeň představí u příležitosti 30. výročí založení přes léto výtvarnou tvorbu svých členů v mázhauzu plzeňské radnice a od 22. 7. v Galerii Jiřího Trnky v rámci výstavy „Barva v krajině“.Po celé prázdniny bude také otevřené Západočeské muzeum a všechny jeho pobočky.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo1 čtenářů

Štítky kultura, kulturní projekty, kulturní akce, Náplavka, magistrát, náměstkyně primátora, Eliška Bartáková

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.