Počasí dnes22 °C, zítra22 °C
Neděle 4. června 2023  |  Svátek má Dalibor

Při 19. ročníku Plzeňské muzejní noci mohou lidé navštívit patnáct inspirativních míst po celém městě

Pestrý program čeká na návštěvníky už 19. ročníku Plzeňské muzejní noci, která se uskuteční v pátek 26. května od 16 do 23 hodin. Do letošního ročníku se zapojilo na dvanáct kulturních institucí, zájemci tak mohou spatřit patnáct inspirativních míst po celé Plzni. Představí výjimečnou atmosféru v čase, kdy se jejich brány obvykle zavírají.

Západočeská galerie v Plzni otevře návštěvníkům výstavní síň Masné krámy, kde kromě aktuální výstavy Zlaté časy. Umění ze sbírek Západočeské galerie v Plzni na ně čeká komentovaná prohlídka, tvůrčí dílna a kabaretní pořad. Hlavní část programu se pak chystá v unikátní Semlerově rezidenci architekta Adolfa Loose na Klatovské třídě.

„Letos poprvé se Muzejní noc odehraje v Semlerově rezidenci. Připravili jsme velmi pestrý program, který jsme zasadili do atmosféry třicátých let,“ vysvětluje Gabriela Darebná ze Západočeské galerie v Plzni a zároveň hlavní koordinátorka Plzeňské muzejní noci. „Kromě prohlídky historického interiéru s průvodci v dobovém oblečení se návštěvníci mohou těšit na koncert kapely Tuten Swing, tvůrčí dílny, promítání grotesek či přehlídku dobových automobilů,“ zve do Semlerovy rezidence Darebná.

Západočeské muzeum v Plzni představí svá tři muzea. V hlavní budově v Kopeckého sadech 2 je možné navštívit nejen výstavy a stálé expozice, ale také se zúčastnit workshopu Hmyzí dílna nebo řemeslného workshopu Národopisného muzea Plzeňska před budovou muzea. Připraveny jsou i velmi oblíbené komentované prohlídky knihovny nebo výstavy Bezobratlí kolem nás. Otevřená do večerních hodin zůstanou i Muzeum loutek v Plzni a Muzeum církevního umění plzeňské diecéze.

„V Muzeu loutek se návštěvníci kromě stálé expozice mohou těšit na výtvarnou dílnu na výrobu veselých pijavic, poznávací hru Léčebné rostliny, Dobrou lazebnu Petra Moše nebo Muzejní divadlo. V Muzeu církevního umění plzeňské diecéze jsme otevřeli novou výstavu Fascinace Santinim a v rámci Plzeňské muzejní noci se zájemci mohou v kapli sv. Barbory zaposlouchat do dobové hudby souboru Vespa trio,“ říká Romana Němečková ze Západočeského muzea v Plzni.

Komentované prohlídky, tvořivé dílny a světelné instalace si pro návštěvníky nachystalo také Pivovarské muzeum a Plzeňské historické podzemí. Městská organizace Plzeň – Turismus zase láká na komentovanou prohlídku setmělého interiéru bytu rodiny Hugo Semlera na Klatovské třídě 19 od světoznámého architekta Adolfa Loose nebo do muzea Patton Memorial Pilsen na komentované prohlídky a program pro děti.

V rámci letošní Plzeňské muzejní noci 2023 se tak návštěvníci mohou těšit na komentované prohlídky, oživené expozice, tvořivé dílny, workshopy pro děti i dospělé, divadla či koncerty v institucích, jejichž seznam i s programem najdete ZDE.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Petr Polák, Studio Petrohrad,

Štítky Plzeňská muzejní noc, Pivovarské muzeum, Plzeňské historické podzemí, Západočeská galerie, Masné krámy, Loosovy interiéry, Semlerova rezidence

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Založením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.