čtvrtek 27. ledna 2022 Ingrid

Město od ledna změní ceny za svoz odpadu, velké popelnice podraží, menší naopak zlevní

Od ledna příštího roku začne v Plni platit nová vyhláška o poplatku za svoz odpadu. Radnice však Plzeňany uklidňuje, že se nejedná o žádné dramatické změny. Litr odpadu bude vycházet na 0,31 korun. Nádoby a frekvence jejich odvozu se nemění.

„Novou vyhlášku si vyžádala novela zákona o místních poplatcích. Při její tvorbě jsme zachovali stejný princip jako dosud, kdy se platí za velikost popelnice a četnost svozu, poplatníky jsou majitelé nemovitostí. Podle námi zvoleného principu rodina, jež má u domku 120 litrovou popelnici a nechává si ji vyvážet každý týden, zaplatí od ledna 2022 celkem za rok 1932 korun, což je o 732 korun méně než dosud,“ přiblížil radní David Šlouf (ODS).

U nádob o objemu 120, 240 a 660 litrů by se měla cena dokonce snížit. Nárůst ceny bude pouze u největších 1100 litrových nádob. Přestože zákon umožňuje sazbu až jedna koruna za litr odpadu, Plzeň ji nastavila na třetinu, vychází na 0,31 koruny za litr.Šlouf také doplnil, že pokud by město zvolilo druhou zákonem danou variantu, tedy že by za odpad platil každý s trvalým bydlištěm na území Plzně, mohly by poplatky občany vycházet podstatně dráž.

„Vzhledem k tomu, že v Plzni žije velký počet neregistrovaných osob, cizinců a obyvatel s velkou fluktuací, tedy zhruba 40 tisíc těchto lidí, je toto nevýhodné. Čtyřčlenná rodina, která bude od ledna 2022 platit za svoz nádoby o objemu 120 litrů a frekvencí svozu 1krát za týden 1932 korun podle našeho stávajícího systému, by se tak mohla dostat až na 2900 korun za rok bez ohledu na velikost nádoby, a tedy bez ohledu na množství odpadu, které vyprodukuje,“ vysvětluje Šlouf.

Nová vyhláška Plzně počítá také se zachováním splatnosti dvakrát ročně ve stejných termínech. Pro rok 2022 bude splatnost do 15. 5. za období leden až duben a do 15. 11. za období květen až říjen. Měsíce listopad a prosinec roku 2022 budou splatné do 15. 5. 2023 spolu s obdobím leden až duben 2023.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Richard Beneš

Štítky odpad, svoz odpadu, popelnice, popeláři, Plzeň, poplate, vyhláška, finance

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.