čtvrtek 27. ledna 2022 Ingrid

Státní památky už jsou přístupné veřejnosti, novinkou je statek U Matoušů v Bolevci

Státní památky ve správě Národního památkového ústavu (NPÚ) v Plzeňském kraji se návštěvníkům otevírají s dvouměsíčním zpožděním. Ani přes výpadky tržeb, způsobené nuceným zavřením kvůli pandemii koronaviru, vstupné nezdraží. Největší novinkou sezony je zpřístupnění národní kulturní památky, selského dvora U Matoušů v Plzni-Bolevci, který má za sebou rozsáhlou rekonstrukci.

„Ačkoliv výpadky příjmů v období epidemie počítáme na miliony korun, v letošní sezoně zdražovat vstupné nebude. Naopak jsme rozšířili slevy pro děti a mládež s cílem budovat pozitivní vztah nejmladších generací ke kulturnímu dědictví," uvedl ředitel českobudějovické územní památkové správy NPÚ Petr Pavelec.

Nově se zavádí pro děti do 18 let vstupné za polovinu základní ceny, děti do šesti let mají nadále vstup zdarma. Pro mladé od 18 let do 25 let bez rozdílu, zda jsou studenti či ne, se vstupné sníží na 80 procent základní ceny.

Největší novinkou sezony je otevření statku U Matoušů v Plzni. Prohlídková trasa v obytném stavení představí život statkáře a jeho rodiny na konci 19. století a v první třetině 20. století na Plzeňsku. Přízemí stájí nabídne návštěvnické zázemí a víceúčelový sál. Ve stodole je zemědělská technika a stroje. V sýpce je nová volně přístupná expozice Cesta obilí. Statek prošel kompletní obnovou, předtím byl veřejnosti přístupný jen několikrát do roka.

Památkáři dokončili obnovu unikátního selského dvora U Matoušů

Rekonstrukce historických staveb, revitalizace dvora, zahrady i nová expozice. Tím vším si prošel selský dvůr U Matoušů v Plzni-Bolevci. Stavení má lidem připomenout každodenní i sváteční rodinný život hospodáře na přelomu 19. a 20. století....

Hrad Velhartice otevře interaktivní expozici Krajina míru, pole války, která přiblíží dobu třicetileté války, její odraz v západních Čechách a postavu Martina de Hoeff-Huerty, který nechal na Velharticích postavit renesanční zámecké křídlo. Na zámku Nebílovy zahájí sezonu 1. června klavírní koncert v podání Kalioppé Trio Prague v tanečním sále.

Akcemi nabitý víkend bude 12. a 13. června, kdy se koná Víkend otevřených zahrad a Dny Šumavského trojhradí. Zámky Kozel, Manětín a Nebílovy nabídnou komentované prohlídky zámeckou zahradou. Státní hrady Rabí a Velhartice a městem Kašperské Hory vlastněný Kašperk přichystal speciální prohlídky zaměřené na obranu a dobývání středověkých hradů. Během léta se mohou návštěvníci těšit na festival Víno a jídlo na zámku Kozel 27. června, na tradiční cyklus Monastýrování v klášterech Kladruby a Plasy, kde prohlídky zpestří 30. a 31. července noční hra s tajenkou na téma sakrální architektury. Další prohlídky v září představí osudy klášterů v době osvícenství, kdy byly rušeny na základě reforem císaře Josefa II.

Hrad Švihov letos nově zařadil dětský prohlídkový okruh pro rodiče s dětmi od čtyř do deseti let. „Okruh je oproti základní prohlídce zpestřen hrou, ve které se děti aktivně zapojují a na konci prohlídky si s pomocí rodičů vyrazí originální minci," popsal kastelán Lukáš Bojčuk. O prázdninách bude na nádvoří znít muzikál Noc na Karlštejně.

Památky nabídnou i řadu výstav a koncertů, vrcholem sezony bude Hradozámecká noc v novém termínu 31. července.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Národní památkový ústav

Štítky památky, NPÚ, U Matoušů, Nebílovy, Velhartice, Rabín, Manětín, Kašperk

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.