Dnes, 07:35
Symbol plzeňského Ústředního hřbitova projde rekonstrukcí. Historické arkády s hrobkami významných měšťanů a cennou sochařskou výzdobou už nutně potřebují péči. Hotovo by mělo být do 18 měsíců. Během náročných prací bude přístup do prostoru arkád i jejich okolí uzavřený nebo omezený.
Praskliny, odloupaná omítka a další poškození, která nejsou pouhým okem vidět. Arkády na plzeňském hřbitově jsou v havarijním stavu.
„Během oprav bude etapově omezen nebo zcela zamezen přístup do prostoru arkád a přilehlého okolí. Uvedené informace se vztahují na arkády umístěné směrem za budovou Evidence hrobových míst a týkají se tedy hrobek s čísly 1 – 25,“ informovala Správa hřbitovů a krematoria města Plzně.
Kromě restaurátorů na nich pracuje i specializovaná firma, která mimo jiné, bude opravovat také střechu katedrály sv. Bartoloměje.
Čtvrtek, 8. ledna 2026, 14:35
Katedrálu svatého Bartoloměje v Plzni čeká náročná rekonstrukce. Detailní prohlídka totiž odhalila havarijní stav krovu a střešního pláště. Biskupství dnes oficiálně předalo stavbu zhotoviteli s tím, že má na akci rok a půl. Některé věci jsou ale...
„Budeme dělat kompletní střechu, kompletní fasády a další různé litinové prvky. Dále jsou tam hydroizolace a větrací komínky pro hrobky, které jsou v podzemí,“ prozradil Drbně Jiří Martínek z firmy Konsit, která bude práce provádět. Celkově by mělo být hotovo do 18 měsíců. „Je tam opravdu hodně práce, navíc je to v restaurátorském režimu,“ doplnil.
Arkády tvoří dvě dlouhé stavby při Rokycanské ulici a jsou symbolem Ústředního hřbitova. Jejich stáří je přes sto let a je to vidět. Práce na jejich obnovu vyjdou na zhruba 40 milionů korun. Druhá arkáda by se opravy měla dočkat asi do tří let. Do budoucna by mělo přijít na řadu i kolumbárium ze 30. let minulého století. Mimochodem toto kolumbárium je nejdelší v Česku.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám