Plzeň slavnostně odhalila nový památník 97. pěší divize, která se podílela na osvobození Československa na přelomu dubna a května 1945. Památník vyšel město na téměř 730 tisíc korun, přičemž přispěla i rodina jednoho z veteránů. Dílo nicméně budí vášně. Někteří jsou rádi, že se myslí na osvoboditele, jiným se nelíbí jeho vizuál. Na vážkách jsou i historici.
S myšlenkou vytvoření pietního místa přišli potomci vojáků, konkrétně Christina Pieper Bigelow. Památník vznikl podle návrhu architekta Davida Fouda odkazuje na putování divize a její lidské ztráty cestou k Plzni. Za památník a úpravy parku zaplatilo město přes dva miliony korun, přispěla také rodina jednoho z veteránů 97. pěší divize, konkrétně darem ve výši 20 tisíc dolarů (zhruba 480 tisíc korun).
„Památník narůstá od země až do výšky 2,15 metru. Každý centimetr symbolizuje jednoho z 215 padlých vojáků této divize na evropském bojišti. Tvoří ho masivní plát povětrnostně odolné patinované oceli o síle osmi milimetrů. Na panelu je výřez znaku 97. pěší divize, tedy trojzubec v erbu. Na každém zlomu desky se nachází název města, který daný cíp symbolizuje, a datum, kdy 97. pěší divize do města vstoupila. Na spodním okraji se nachází počet obětí, který k danému datu připadá,“ popsal památník jeho autor David Foud.
Jak už to tak bývá, názory Plzeňanů se různí. „Vypadá dobře,“ myslí si například Jaroslav P. „Tenhle plechový hnus je už diagnóza. Jako by nestačil ten trapný Patton,“ neodpustil si například Rober K. v narážce na dílo v sadech Pětatřicátníků. Na rozpacích je i historik a badatel Zdeněk Roučka.
Pátek, 3. května 2024, 06:31
Legendární vojevůdce a osvoboditel Plzně George S. Patton má v Plzni sochu, pojmenované je po něm muzeum i most. Vzhledem k očekávání se ale generál Patton v Plzni v roce 1945 zastavil doslova jen na okamžik, bez oficialit a ovací. A také propojení...
„97. pěší divize byla jednou z těch úplně nových. 1. dubna 1945 byla vysazena v přístavu Le Havre a počátkem dubna na řece Sieg. Pak pokračovala přes Leverkusen, Solingen, Düsseldof, Aš, Cheb až dorazila do Plzně. Tato divize měla 215 padlých v boji a 721 zraněných. Na to, že byli tito vojáci nasazeni na konci války, tak je to hodně obětí. Přijde mi možná trochu zbytečné, že se staví pomník divizi, která byla nasazena více než měsíc na konci druhé světové války,“ myslí si historik, publicista a badatel Zdeněk Roučka.
Zároveň připomněl, že 97. pěší divize úspěšně dobyla Cheb. „Měla poměrně velké ztráty a má tam důstojný pomník. To je v pořádku. Pomník v Plzni je trochu diskutabilní,“ doplnil. Váhu a důležitost divizí podle něj dělala bojová tažení, úspěchy v bitvách i počty padlých. „Jsou ale i paradoxy. Například 16. obrněná divize měla jednu jedinou operaci, kterou bylo osvobození Plzně. Tím ovšem vstoupila do historie,“ dodal Roučka.
97. pěší divize (97th Infantry Division) přezdívaná jako „Trident division“ se na území Československa objevila 24. dubna 1945, druhého dne osvobodila Cheb. Divize pak pokračovala se svém postupu Československem až do 6. května 1645, kdy se dostala až na okraj Plzně a připravila tak cestu 16. obrněné divizi, která ve stejný den osvobodila západočeskou metropoli. Během svého postupu přes Československo přišla 97. pěší divize o nejméně 50 vojáků, celkové ztráty divize činily 215 vojáků za celou dobu války. Divize se zapojila do války až a samotném konci konfliktu, do Evropy přišla 27. března 1945. Tato divize se pyšní posledním výstřelem během 2. světové války na evropském bojišti. Ten padl poblíž vesnice Klenovice v tehdejším Československu. 97. pěší divize je jedna z mála amerických divizí, která se během 2. světové války zúčastnila války v Evropě i Pacifiku.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám
Co v článku uvést, kde se památník nachází? To bych po současných novinářích chtěl moc......