Počasí dnes5 °C, zítra2,5 °C
Čtvrtek 27. února 2025  |  Svátek má Alexandr
Bez reklam

Smutek v plzeňské zoo, museli tam uspat lva berberského Matese, zplodil celkem 15 mláďat

Autoři | Foto Kateřina Misíková

Obrovský smutek zavládl v Zoo Plzeň, kde musel veterinář uspat samce lva berberského. Mates se narodil v Olomouci a do Plzně přicestoval v roce 2012. V poslední době měl potíže s dýcháním.

„V plzeňské zoo uhynul lev berberský Mates. Ve středu 26. února se náhle výrazně zhoršil jeho zdravotní stav a opět se u něj projevily dřívější obtíže s dýcháním.  Při ranní kontrole ve čtvrtek se již projevoval apaticky. Po konzultaci s veterinárním lékařem jsme přistoupili k eutanázii. Následná pitva odhalila nevratné změny na plicích a srdci,“ informoval mluvčí zahrady Martin Vobruba.

Mates se narodil v Zoo Olomouc v roce 2010 a v Plzni žil od roku 2012. Se dvěma samicemi zplodil od roku 2016 celkem 15 mláďat. „V této chvíli devět z nich žije v osmi různých zoo ve čtyřech zemích Evropy a někteří již mají vlastní potomky. Jeho geny jsou tak předávány do dalších generací,“ dodal mluvčí.

Lvy berberské chová plzeňská zoo od roku 2002, kdy vznikla i rozsáhlá venkovní expozice. V tuzemsku šlo o naprostý unikát! Bylo to totiž vůbec poprvé, kdy návštěvníky od zvířat nedělila mříž nebo sklo, ale jen široký vodní příkop a elektrický ohradník. V roce 2022 se výběh dočkal rozsáhlé modernizace za 31 milionů korun.

Lev berberský je jedním z poddruhů lva pustinného a ve volné přírodě již vyhynul. „V zoologických zahradách je chován výjimečně. Dříve obýval hory severní Afriky a byla pro něj typická hustší a delší srst. Dlouho se myslelo, že je již vyhubený, ale před lety vyšlo najevo, že je chován ve zvěřinci marockého krále. Později se dostali do několika zoo, kde se množí,“ doplnil Vobruba.

Hodnocení článku je 76 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Smutek v plzeňské zoo, museli tam uspat lva berberského Matese, zplodil celkem 15 mláďat

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Smutek v plzeňské zoo, museli tam uspat lva berberského Matese, zplodil celkem 15 mláďat  |  Zprávy  |  Plzeňská Drbna - zprávy z Plzně a okolí

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.