Počasí dnes10 °C, zítra10 °C
Čtvrtek 22. února 2024  |  Svátek má Petr
Bez reklam

Pomalí po stezce, rychlí po silnici, první duální řešení v Plzni dává cyklistům na výběr

Po stezce nebo po silnici? V ulicích U Velkého rybníka a Na Roudné si nyní mohou cyklisté vybrat, umožní jim to zcela první duální řešení. Jedná se o úpravu vodorovného i svislého dopravního značení, která má zajistit bezpečnější a plynulejší pohyb chodcům i jezdcům na kolech.

„Nově realizovanou úpravou nabízíme těm, co chtějí jet na kole rychle, možnost jet v komunikaci. Těm, kteří preferují jízdu po cyklostezkách odděleně od aut, pak jízdu po stezce pro pěší s povoleným vjezdem cyklistů. Rodiny s dětmi či třeba senioři tak budou moci jezdit po stávající stezce, zatímco rychlejší cyklisté mohou jet v komunikaci. To jim původní řešení neumožňovalo. Chodci se tak mohou cítit bezpečněji,“ řekl Aleš Tolar, náměstek primátora pro oblast dopravy a životního prostředí.

Jedná se o zcela první takzvané duální řešení pohybu cyklistů v Plzni. „Jeho realizace byla možná hlavně proto, že vybudováním nového úseku městského okruhu se souběžnou cyklostezkou se podstatná část automobilové dopravy přesunula z ulice U Velkého rybníka, do ulice Na Sudech,“ vysvětlil vedoucí Úseku veřejné dopravy a cyklodopravy Správy veřejného statku města Plzně Jan Hakl

Duálním řešení si pochvaluje plzeňská cyklokoordinátorka, která se s ním poprvé setkala již před třinácti lety na stáži v Berlíně. „I tam budovali napřed chodníkové stezky a poté se vzrůstajícím počtem rychlejších cyklistů začali současně s tím umožňovat i jízdu na kole ve vozovce. Jsem ráda, že se podobné již ověřené postupy dostávají i k nám do Plzně, protože některé úseky stezek se smíšeným provozem pěších a cyklistů bývají na kole za pěkného počasí běžnou rychlostí neprůjezdné,“ uvedla Radka Žáková ze Správy veřejného statku města Plzně.

Úprava režimu jízdy cyklistů u Velkého boleveckého rybníka se týká ulice Na Roudné od parkoviště u vjezdu k Rybárně na hrázi Velkého boleveckého rybníka ke kruhové křižovatce a dále pokračuje v ulici U Velkého rybníka od této kruhové křižovatky až po křižovatku s ulicí Malý Bolevec.

Změna je v celé délce 1,4 kilometru vyznačena novým vodorovným i svislým značením. Z původní stezky se smíšeným pohybem chodců a cyklistů se stala stezka pro pěší, na kterou je dodatkovou tabulkou KOLO VJEZD POVOLEN povolený vjezd cyklistům. S novou úpravou byl zároveň zrušený přejezd pro cyklisty v ulici U Velkého rybníka.

Hodnocení článku je 34 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto SVS města Plzně, Radka Žáková

Štítky Plzeň, cyklisté, cyklistika, doprava, Tolar, SVS, značení, cyklostezka, silnice, Bolevecký rybník, chodci

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Pomalí po stezce, rychlí po silnici, první duální řešení v Plzni dává cyklistům na výběr  |  Zprávy  |  Plzeňská Drbna - zprávy z Plzně a okolí

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.