Počasí dnes6 °C, zítra8 °C
Pondělí 26. února 2024  |  Svátek má Dorota
Bez reklam

Léto v Plzeňském kraji přinese stovky kulturních akcí - hudbu, divadlo i poutě

Léto v Plzeňském kraji zaplní i letos stovky menších i větších kulturních akcí. Města, obce, památky, různé instituce i komerční pořadatelé připravují na léto zavedené i nové divadelní, hudební či multižánrové festivaly, koncerty pod širým nebem, městské slavnosti a pouti či promítání v letních kinech. Ožijí jimi hradní a zámecká nádvoří, náměstí a návsi, náplavky i další veřejná prostranství. V nabídce jsou akce bezplatné i akce, kde se vstupné platí. Nejvíc akcí se koná v Plzni, z nabídky si ale vyberou lidé po celém kraji.

K největším hudebním festivalům v kraji patří červnový plzeňský festival Metalfest Open Air pořádaný v amfiteátru vedle zoo. Letos pořadatelé připravili pro 12. ročník třídenní program se zhruba 30 zahraničními kapelami všech metalových žánrů. Zahrají například Powerwolf, Arch Enemy, Behemoth, Stratovarius, Avatar, Korpiklaani a další. Další velký metalový festival se odehraje ve Spáleném Poříčí na Plzeňsku. Festival Basinfirefest při svém 17. ročníku nabídne od 22. do 25. června 47 kapel, převážně ze zahraničí. Zahraje tady například švédská kapela Ghost, australská Airbourne, švédští Clawfinger, Decapitated, Spiritworld nebo The Fialky.

Další rockové festivaly budou v Holýšově a v Domažlicích. Holýšovský Pekelný ostrov nabídne od 7. do 9. července z tuzemských kapel například Rybičky 48, Tři sestry, Chinaski, Harlej, Dymytry, Arakain s Lucií Bílou, Trautenberk, Walda Gang, Alkehol, Krucipüsk nebo Dogu a zahraničního hosta - Kissin' Dynamite. Na 12. ročníku domažlického Chodrockfestu 11. a 12. srpna zahrají například Horkýže Slíže, Pokáč, Harlej, Vypsaná fixa, Doga či plzeňská legenda Odyssea rock, hrající od roku 1972.

FOTOGALERIE: Festival WALLZ no.3

Čtvrtek, 16. června 2022, 15:47

Yakokarlik, foto: Michal Poustka
Tadas Šimkus, foto: Michal Poustka
 

Program na celé léto nabídne v Plzni festival Náplavka na Radbuze v centru. Od konce května do začátku září nabídne koncerty, tančírny, party s dýdžeji, divadla a klauniády pro děti, promítání filmů, street food festivaly, sraz amerických autoveteránů a další akce, uvedla Lucie Kaslová z areálu DEPO2015. Přímo na nádvoří depa se opět uskuteční letní festival Depo v letu, letos zaměřený více na akustické koncerty. DEPO2015 stojí za pořádáním i další kulturní akce, která se už v Plzni zabydlela, a to festivalu Wallz. Přiváží do Plzně umělce světové graffiti scény, kteří zanechají své velkoplošné malby - muraly zhruba na deseti místech po celém městě. Při čtvrtém ročníku budou moci lidé sledovat při práci na graffiti umělce od 19. do 23. června.

Letní festival pořádá na svém nádvoří i plzeňský pivovar. Léto s Prazdrojem se letos koná podvacáté a po všechny čtvrteční prázdninové večery nabídne české bigbítové kapely, například Odysseu, Brutus, Michala Šindeláře, Kečup a další.

Večery vážné hudby i Noc s operou 

Na své si v Plzni přijdou i příznivci vážné hudby. Divadlo J. K. Tyla pro sedmý ročník akce Noc s operou uvede operu Georgese Bizeta Carmen. V lochotínském amfiteátru vystoupí 23. června pod širým nebem stovky účinkujících v monumentální produkci, která přinese kromě sólistů opery také rozsáhlý orchestr, sbor a komparz a také světelnou show, videoart a pyrotechnické efekty, uvedla mluvčí divadla Martina Drbušková. Komornější prostředí nabídne od 24. do 28. července druhý ročník Večerů vážné hudby v Proluce. „Vystoupí například oktet violoncell s jedním kontrabasem z České filharmonie, v dalších dnech bychom chtěli nechat zaznít například klasickou kytaru, akordeon hrající vážnou hudbu nebo třeba skladby Beatles v podání komorního tělesa. Program se ale teprve připravuje," řekl za pořadatele Lukáš Krásný, který je připravuje i další velký letní festival Na ulici. „Letos máme 30. ročník a od 18. do 26. srpna nabídneme v centru Plzně tradiční koncerty převážně lokálních kapel různých žánrů, divadlo i výtvarné umění," prozradil Krásný.

Festival Divadelní léto pod plzeňským nebem se letos vrátí na scénu v Proluce, kde v červnu uvede premiérovou inscenaci komedie 39 stupňů podle stejnojmenného špionážního filmu Alfreda Hitchcocka z roku 1935. V červenci se zopakuje loňská hra, groteska Ladislava Smočka Podivné odpoledne dr. Zvonka Burkeho. Festival letos ohlásil, že se po 16 sezonách na několik let odmlčí.

Na kulturní program lákají také hrady a zámky

Na šumavský hrad Kašperk se letos vrátí pražský spolek Kašpar. Na Kašperku hraje pravidelně přes 20 let, letos nabídne kromě květnových představení Kytice, Iluze a Slovácko sa nesúdí také v červenci a srpnu inscenace Mrzák inishmaanský, Romeo a Julie, Život je sen či Macbeth. Divadelní představení nabídne i letos zámek Nebílovy u Plzně. Klášter Kladruby připravil například výstavu Ma*Donna skupiny výtvarníků, které inspirovala mimo jiné madona kladrubského kláštera, genius loci místa a nadčasová Santiniho architektura, popsal kastelán Milan Zoubek. Zámek Manětín uspořádá srpnové barokní slavnosti a jako letní novinku promítání v zámecké oranžérii. Na nádvoří největší hradní zříceniny v Česku, hradu Rabí, se na začátku června uskuteční hudební festival s více než desetiletou tradicí Ruinfest. Zámek Horšovský Týn připravuje koncerty pod arkádami na nádvoří nebo divadelní pohádky pro děti.

K nejnavštěvovanějším akcím v kraji patří Chodské slavnosti a Vavřinecká pouť v Domažlicích, letos od 11. do 13. srpna. Program zahrnuje mše pod širým nebem, vystoupení folklorních souborů, lidových vypravěčů, koncerty dechové hudby i staročeský trh. Na slavnosti jezdí každoročně kolem 50 000 lidí.

Hodnocení článku je 68 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto metalfest.cz

Štítky letní akce, kultura, letní festival, hudební festival, Noc s operou, Chodské slavnosti, hrad Kašperk, Metalfest

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Léto v Plzeňském kraji přinese stovky kulturních akcí - hudbu, divadlo i poutě  |  Zprávy  |  Plzeňská Drbna - zprávy z Plzně a okolí

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.