Počasí dnes-1 °C, zítra0 °C
Pátek 27. ledna 2023  |  Svátek má Ingrid

Plzeňský primátor píše premiérovi kvůli Gigafactory, požaduje zveřejnění stanoviska armády

Primátor města Plzně Roman Zarzycký zaslal otevřený dopis předsedovi vlády České republiky Petru Fialovi. Nesouhlasí s tím, jak vláda komunikuje ve věci zvažovaného projektu Gigafactory v Líních u Plzně. Automobilka Volkswagen zvažuje Česko jako jednu ze tří lokalit pro stavbu továrny na výrobu baterií do elektroaut. Ve hře je ještě Polsko a Maďarsko. Definitivní rozhodnutí by mělo padnout do konce roku.

Vláda podpořila stavbu gigafactory na letišti v Líních u Plzně, Volkswagen se má rozhodnout do konce roku

Vláda podnikne všechny potřebné kroky, aby gigafactory na záložním armádním letišti vznikla. Tato slova pronesl ministr průmyslu Jozef Síkela (STAN) po dnešním jednání vlády. Automobilka Volkswagen zvažuje Česko jako jednu ze tří lokalit pro...

 

„Obrátil jsem se otevřeným dopisem na premiéra Petra Fialu, abych vyjádřil nesouhlas s tím, jak dosud Vláda ČR přistupuje k městu Plzni ve věci Gigafactory. Vyzval jsem pana premiéra, aby komunikaci v tomto směru přehodnotil a vnímal nás jako rovnocenného partnera. Jsem přesvědčen, že ve chvíli, kdy už v médiích kolují informace o obsahu stanoviska Armády ČR k potřebnosti letiště Líně, by se vláda měla k věci postavit čelem, a stanovisko armády zveřejnit a odůvodnit, pokud rozhodla v rozporu s ním. Zároveň nerozumím tomu, proč dosud vláda neiniciovala jednání o dodávkách vody pro projekt z Vodárny Plzeň, které se pro stavbu Gigafactory ukazují jako zcela zásadní. Stojíme za našimi občany,” uvedl primátor města Plzně Roman Zarzycký (ANO).

Továrna na baterie do elektroautomobilů by mohla vzniknout na záložním armádním letišti v Líních u Plzně. Jde o investici za 120 miliard Kč. Vláda ve středu podpořila záměr vybudovat ji v Líních. Premiér Petr Fiala (ODS) poté řekl, že bude o verdiktu informovat vedení VW. Do přípravy 400hektarové strategické zóny má dát stát podle červencového verdiktu vlády devět miliard korun. Podle Škody Auto se nyní jedná "jen" o 285 hektarech.

Bylo by krátkozraké se letiště v Líních vzdát, armáda už víc ořezat nejde, říká bezpečnostní expert a pilot Mikulecký

Debaty okolo osudu letiště v Líních u Plzně stále neutichají a velké emoce vzbudilo i rozhodnutí vlády, že podpoří projekt pro výstavbu továrny na výrobu baterií do elektroaut. Takzvaná gigafactory podle zástupců automobilky nemůže existovat...

 

Dopis předsedovi vlády připravuje s krajskými kolegy Pavlem Karpíškem a Vladislavem Vilímcem také slovanský starosta a senátor Lumír Aschenbrenner (ODS), který je rovněž z postoje a přístupu vlády rozčarovaný. Zveřejnil to na svém facebookovém profilu s textem „Proti kraji, proti Plzni, proti dotčeným obcím? “.

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) slíbilo Plzeňskému kraji a starostům obcí, že nechá zpracovat studie dopadů případné investice Volkswagenu do továrny na baterie do elektroautomobilů. Automobilka má rozhodnout o umístění továrny do konce roku. Pokud si nevybere Česko, tak příprava zóny v Líních padne. Továrnu také nebude možné postavit bez speciální legislativy, podle starostů obcí se uvažuje o takzvaném lex Gigafactory.

Hodnocení článku je 86 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Plzen.eu

Štítky Plzeň, primátor, Česko, vláda, Petr Fiala, Volkswagen, továrna, Roman Zarzycký, Polsko, Maďarsko

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.