pátek 3. července 2020 Radomír

Za zneužití pravomoci a přijetí úplatku dostal celník podmínku

Podmíněný trest potvrdil dnes Krajský soud v Plzni pro třiačtyřicetiletého celníka, který se zpovídal ze zneužití pravomoci úřední osoby a z přijetí úplatku. Podle spisu v září 2014 při kontrole na tehdy zpoplatněném dálničním obchvatu Plzně na čerpací stanici u Šlovic přistihl jako velitel dvoučlenné hlídky španělského řidiče bez dálniční známky. Cizinec si známku hned koupil, celník po něm chtěl ještě pokutu 5000 korun. Cizinec měl jen 3000 korun a cizí měnu. Celník mu podle verdiktu řekl, že pokud trvá na potvrzení, je pokuta 5000 Kč, bez dokladu o zaplacení pokuty stačí 2000 korun. Peníze si pak nechal pro sebe.

Trest tři roky vězení se zkušební dobou na 15 měsíců udělil celníkovi letos v únoru Okresní soud Plzeň-jih. Proti verdiktu se odvolal obžalovaný celník i státní zástupkyně, které trest připadal nepřiměřeně mírný. Požadovala podmínku s delší zkušební dobou a peněžitý postih. Odvolací krajský soud se ale dnes s vyměřenou výší trestu ztotožnil a návrh žalobkyně zamítl. Celníkovi hrozilo až desetileté vězení. Obhajoba naopak požadovala zproštění obžaloby nebo vrácení věci okresnímu soudu. Podle obhájce odsouzení znamená pro obžalovaného konec jeho dvacetileté praxe celníka a odchod do civilu.

Krajský soud se dnes případem zabýval potřetí. Okresní soud v minulosti celníka dvakrát zprostil obžaloby, žalobce se vždy odvolal a krajský soud věc vrátil okresnímu soudu. Dnešní rozsudek je pravomocný, lze už jen podat dovolání.

Obžalovaný celník přijetí úplatku popřel. U soudu se hájil tím, že na konkrétní danou situaci si už nepamatuje. Španělský řidič, jehož okresní soud v minulosti vyslechl prostřednictvím videohovoru, si zapsal značku služebního vozu a celou věc popsal. V okamžiku, kdy prý celníkovi předával 2000 korun, byl druhý člen hlídky vzdálený asi 25 metrů.

Autoři | Foto Celní správa

Štítky ČR, soud, clo, úplatky, Plzeň

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.