středa 28. října 2020 Státní svátek

Máme to černé na bílém, vláda schválila přijetí nouzového stavu

, aktualizováno 30. září 2020, 15:51

Vláda dnes schválila přijetí nouzového stavu. Ten by měl opět začít platit od pondělí. Důvodem jeho navržení, je podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly (ANO) nutnost zavedení opatření, která pomohou zastavit raketový růst počtu nakažených. Vláda tak od příštího týdne nejspíš omezí výuku na školách, kulturní i sportovní akce. Nouzový stav by měl platit měsíc.

Nouzový stav platil v Česku kvůli epidemii koronaviru už na jaře. Nyní ho potřebuje resort zdravotnictví i proto, aby mohl zapojit do práce spojené s covidem studenty medicíny. Mnoho zdravotníků je v karanténě. S nemocí covid-19 je nyní hospitalizováno 976 lidí, 173 lidí je na jednotkách intenzivní péče, 111 na umělé plicní ventilaci a jeden na přístroji ECMO, tedy na mimotělním oběhu.

„Abychom mohli využít i další posily, tak zase potřebujeme nouzový stav. Chceme zapojit mediky z lékařských fakult zejména z posledních ročníků, a pro to, abychom to mohli učinit a mohli jim vyhlásit pohotovost, tak zase je nutný nouzový stav,“ řekl dnes při interpelacích ministr zdravotnictví.

Všechna utkání fotbalových a hokejových lig mají být od příštího týdne tedy zcela bez diváků. Takových zápasů se může zůčastnit maximálně 130 osob.

Kvůli šíření koronaviru chce ministr omezit vnitřní aktivity maximálně na 10 lidí, venkovní na dvonásobek. 

Omezení se nijak nedotknou obchodů. „Obchody nebudou žádným způsobem postiženy,“ dodal Prymula.

V kultuře budou zrušeny koncerty, operní a muzikálová představení, protože prostřednictvím zpěvu se podle ministerstva zdravotnictví vir šíří intenzivně. Opatření se nebude vztahovat na filmová představení, činohru nebo balet. Stejný režim má platit pro církevní obřady.

Plánované omezení počtu účastníků svateb na 30 lidí bude platit až od 19. října, oznámil Prymula. „U svateb bude limit 30 osob, ale dáváme tady poměrně dlouhý odklad. Nastane to až od 19. října, aby se na to mohli lidé připravit,“ vysvětlil.

Vyhlášení nouzového stavu se opět dotkne také školáků. Střední školy v okresech, které mají na epidemiologickém semaforu červenou a oranžovou barvu, zavedou od pondělí na dva týdny výuku na dálku. V ostatních školách se v hodinách hudební výchovy nebude moci zpívat a místo tělesné výchovy budou žáci chodit na procházky.

Hodnocení článku je 20 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři

Štítky nouzový stav, koronavirus, Roman Prymula, vláda

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.