středa 2. prosince 2020 Blanka

Fakultní nemocnice v Plzni má projektanta chirurgie za dvě miliardy

Fakultní nemocnice v Plzni (FN) už vybrala v soutěži projektanta pavilonu chirurgických oborů, největší novodobé investice zhruba za dvě miliardy korun. Stavba, která je po schválení vládou zařazena do strategických investic státu, má začít v roce 2021. Projektanta ještě musí schválit ministerstvo.

„Projekt měl stát 90 až 100 milionů Kč, ale vysoutěžili jsme ho za 77 milionů. Bude se kreslit rok," řekl Václav Šimánek, ředitel největšího zdravotnického zařízení na jihozápadě Čech. Tendru se účastnilo pět sdružení s cenami od 70 do 130 milionů korun. FN ušetřila také tím, že soutěž vyhlásila loni, současné ceny na stavebním trhu jsou o 20 až 30 procent vyšší. Projekční kanceláře musely mít reference z nemocničních i občanskýche staveb, staré do deseti let. Jejich kvalitu a účelnost musel potvrdit provozovatel. „Naše nároky byly poměrně veliké, jde o stavbu nejvyšší náročnosti. Nemůžeme se zaseknout s projektantem, který nic takového nekreslil," řekl Šimánek. FN chce, aby budova zvenku splňovala lehký nadstandard, ale uvnitř musí být každá místnost a každé dveře plně využité.

Sedmdesát procent zaplatí stát

FN měla ve výběrové komisi na Šimánkovu žádost zástupce ministerstva zdravotnictví. Už doložila dokumenty dokazující účelnost vynaložených peněz i toho, že soutěž splnila všechna pravidla. „Byl bych rád, abychom co nejdříve dostali souhlas a mohli začít projektovat," uvedl. Vzhledem k tomu, že studie je stará čtyři roky, předpokládá, že se konečná cena stavby dostane pod dvě miliardy korun.

Nový pavilon bude ze 70 procent platit stát a zbytek dá nemocnice. Šimánek nesouhlasí s některými názory, že by mohl být hotov za dva roky. „U desetipatrové stavby s takovou technologií říkám tři čtyři roky," uvedl. Srovnal to se čtyřpatrovou budovou psychiatrie za 350 milionů korun, která se staví i o víkendech. Hotová má být na podzim 2020, tedy dva roky od zahájení stavby. „Jde přitom o nenáročnou budovu, protože technologie tam není tolik jako pro operační sály, emergency a intenzivní péči," uvedl.

Po dokončení projektu požádá FN o společné vydání územního rozhodnutí a stavebního povolení ve zkráceném řízení. Soutěž na dodavatele bude podle Šimánka hodně sledovaná, čeká spousty dotazů i námitek. „Pokud kopneme zjara 2021, budeme velmi úspěšní," dodal.

Autoři | Foto FN Plzeň

Štítky nemocnice, Plzeň, fn plzeň, chirurgie

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.