neděle 18. dubna 2021 Valérie

Mírné zlepšení epidemické situace hlásí Plzeňský kraj, nemocnice jsou ale stále plné

Epidemická situace v Plzeňském kraji se mírně zlepšuje. A klesá denní počet nově odhalených nákaz koronavirem. Za středu jich testy potvrdily 350, to je téměř o 40 procent méně než předchozí středu, kdy se nákaza prokázala nově u 565 lidí. V úterý jich bylo 389. Nárůst nově nemocných covid-19 klesl za poslední týden pod 2 000. Situace v nemocnicích zůstává i nadále vážná v oblasti vytíženosti intenzivní péče.

Dosud zemřelo v Plzeňském kraji 1728 nakažených lidí. Nejvíce jich zemřelo v březnu. Zatím statistiky uvádějí v tomto měsíci 520 úmrtí, což je 30 procent všech dosavadních úmrtí spojovaných v kraji s nemocí covid-19. V únoru zemřelo v kraji 376 nakažených lidí. Ve středu podlehlo nemoci dalších šest lidí. Od začátku pandemie se v Plzeňském kraji nakazilo koronavirem celkem 93 522 lidí, tedy 15,8 procenta jeho obyvatel.

Nemocnicím v kraji, které několik týdnů fungovaly na hraně kapacit, zejména v intenzivní péči, se mírně ulevilo. Například plzeňská fakultní nemocnice dnes pečuje o 178 pacientů s covidem, z toho je 60 na lůžkách intenzivní péče, 31 je připojeno k umělé plicní ventilaci a jeden na podporu mimotělního oběhu na přístroji ECMO. Před týdnem leželo ve FN 221 pacientů s covidem, z toho bylo 66 na lůžkách intenzivní péče, 42 na umělé plicní ventilaci a čtyři na přístroji ECMO.

Zlepšení vykazují také nemocnice v kraji, a to ve standardní péči. Obsazenost nemocnic k dnešnímu dni je 418 pacientů, z toho ve standardní péči je 325 osob. Klesající trend nemocnosti se ale neodráží v současné době v intenzivní péči, která je i nadále zcela zatížená především v péči o pacienty na UPV a ECMO. K dnešnímu dni je na intenzivních lůžkách 95 pacientů. Zlepšení v intenzivní péči lze očekávat podle Jana Beneše, krajského koordinátora lůžkové péče, už v horizontu dvou týdnů.

Nemocnice v kraji přistupují postupně k překlápění covidových lůžek na postcovidová, a to z důvodu nutnosti dlouhodobé péče o tyto pacienty. Domažlická nemocnice i nadále zůstává jako covidová.

„Zprávy z nemocnic v oblasti standardní péče jsou dobré, a to mě velmi těší. Musíme být přesto obezřetní, protože intenzivní péče ve všech zařízeních je i nadále vytížená. Jeden z důvodů, proč některá zařízení transformují covidová lůžka na postcovidová je dlouhodobá péče o tyto pacienty,“ uvedla hejtmanka Ilona Mauritzová (ODS).

KHS Plzeň bude podle jejího ředitele Michala Bartoše nově provádět v součinnosti s policií kontroly dodržování karanténních opatření. Zaznělo to na dnešním jednání Krizového štábu Plzeňského kraje.

Očkování a dodávky vakcín

„Celkem bylo k dnešnímu dni v Plzeňském kraji vyočkováno 92 658 dávek. Druhou dávkou má očkování ukončeno celkem 30 790 osob. Ve věkové skupině 80+ je vyočkováno celkem 25 314 dávek. První dubnový den je v testovacím provozu otevřeno již potřetí Velkokapacitní očkovací centrum v Plzni, kam byli přeregistrováni lidé čekající v rezervačním systému. Jeho využití v současné době zůstává závislé na dodávkách vakcín,“ informovala mluvčí kraje Eva Mertlová.

Do kraje tento týden přišlo 5200 dávek vakcíny AstraZeneca, které dostanou praktičtí lékaři. Díky této dodávce je v Plzeňském kraji do očkování zapojeno již 95 praktických lékařů. To je téměř polovina z těch, kteří se k očkování přihlásili. Vakcína Comirnaty (Pfizer) do Plzeňského kraje přišla v objemu 8190 dávek. Vakcína Moderna opakovaně má v dodávce výpadky, proto očekávaná dodávka bude plně využita na pokrytí druhých dávek.

Testování běží na plné obrátky

Pro kraj je v současné době k dispozici 24 mobilních testovacích týmů. Přibyla nově testovací místa na antigenní testování, a to u dálnice D5, kde jsou na čerpacích stanicích Benzina u Šlovic a Shell u Rokycan testovací místa určená zejména pro řidiče a dopravce. Od středy pak funguje v Plzni na Borských polích testování pro veřejnost, ale i pro zaměstnance firem na Borských polích. Odběrové místo se tam nachází v hotelu IBIS.

V uplynulém týdnu byly provedeny odběry celkem 209 osob na 12 ubytovnách v Plzni. Záchyt byl zaznamenán pouze jeden pozitivní. „Zvyšujeme počty míst pro testování, očekáváme další dodávky vakcín a byli bychom rádi, abychom mohli více očkovat ve všech našich očkovacích centrech,“ konstatovala závěrem hejtmanka Ilona Mauritzová.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto ZHKK

Štítky COVID-19, koronavirus, statistika, krizový štáb, počet nakažených, Plzeňský, lůžková kapacita, počet zemřelých

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.