čtvrtek 29. října 2020 Silvie

Vánoční strom pro Plzeň bude letos zhruba čtrnáct metrů vysoký smrk ztepilý

Zhruba čtrnáctimetrový smrk ztepilý, který roste na soukromém pozemku v Lochotínské ulici ve čtvrti Roudná, bude letos o adventu zdobit centrální plzeňské náměstí Republiky. Správci městského majetku strom porazí v úterý 12. listopadu dopoledne a na náměstí ho vztyčí ještě před půlnocí. Strom se rozsvítí se zbytkem vánočně vyzdobeného města první adventní neděli 1. prosince. Po osmi letech bude mít strom novou výzdobu.

Zdobné prvky do plzeňských ulic začne město umísťovat 9. listopadu, jejich počet se bude blížit ke 400.

Konvoj přiveze strom na náměstí kolem 22:00, instalovat se bude 1,5 hodiny. Už 18. listopadu se na něj začne navěšovat nová výzdoba laděná do modra. Instalace zabere pár dnů. Výzdoba za 700.000 Kč nahradí dožilé dekorace z roku 2011. Strom se rozzáří 1. prosince v 18:00, kulturní program na náměstí začne v 16:00.

Podle Richarda Havelky ze správy veřejného statku města je strom vysoký téměř 20 metrů. Po poražení se musí zkrátit na 14 až 15 metrů. Město každý rok druhy obměňuje, loni vybralo douglasku tisolistou, rok předtím smrk ztepilý, před čtyřmi lety jedli.


„Strom by měl být optimálně vysoký 13 až 14 metrů, nejvýše pak 15 metrů. Musí mít vhodný kuželovitý tvar, aby se na něj dala bez problémů zavěsit světelná výzdoba. Po poražení je nutné prozkoumat, zda není příliš napadený hnilobou nebo jinak poškozen," řekl Havelka. Městu se sešlo 20 nabídek, ale stromy buď nevyhovovaly tvarem, stavem nebo byly mimo Plzeň.

Montáže vánočního osvětlení ve městě budou dokončené do 30. listopadu. Podle Viktora Langa ze správy statku bude počet ulic s vánočním osvětlením zhruba stejný jako loni. Půjde hlavně o ulice u náměstí, dále Klatovskou a Americkou třídu, Smetanovy sady, Pražskou ulici, Chodské náměstí a mnohé další. Letošní novinkou budou designové prvky na Americké, které nahradí ty konstrukčně i světelně zastaralé. Další dekorace si zajišťují obvody. Po Plzni bude opět jezdit vánoční tramvaj na lince 2.

Autoři | Foto Město Plzeň

Štítky Vánoce, Plzeň, vánoční strom

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.