Agresivnímu labuťákovi se splašily hormony a začal napadat kanoisty, musel se stěhovat na jiné místo

Autoři | Foto DESOP / Karel Makoň + Václav Dubský

S příchodem slunečného počasí se opět „splašily hormony“ u agresivního a velmi obávaného labutího samce, který v Plzni dostal přezdívku trenér. Labuťák pravidelně hnízdící na Radbuze u loděnice se opět vrátil nad jez u Mrakodrapu k Papírenské lávce začal útočit na projíždějící vodáky. Experti proto rozhodli o odchycení a přemístění labutího páru na jinou a klidnější lokalitu.

„Dokud bylo zataženo, tak se to s obrovským labuťákem dalo vydržet. Jakmile však vysvitlo sluníčko, nastoupaly mu opět hormony na takovou hladinu, že projet kolem i na rychlostní kánoi byl docela problém,“ popsal útoky „Trenéra“ šéf plzeňské záchranné stanice živočichů Karel Makoň. O kus dál na řece trénují i dračí lodě a ani těch se obzvláště bojovný samec nebál. „Od prvního dne, co se labutí pár na řece objevil, jsme spolu s odborem životního prostředí plzeňského magistrátu opět řešili, zda by nebylo lepší labutě přesunout na jinou lokalitu dříve, než začnou stavět hnízdo. Navíc loni na řece byl problém i s tím, že se muselo s kolísající vodní hladinou neustále s hnízdem hýbat. Následně tři mláďata, která pár pracně vyseděl, zmizela v prvním týdnu života, pravděpodobně spadla z jezu U Mráčku,“ vysvětlil Makoň.

Zcela mimořádně proto ozkušení odborníci ze záchranné stanice celý labutí pár hned na začátku hnízdní sezóny odchytili a převezli na Horní kokotský rybník na Rokycansku. Tam by teď měly mít labutě více klidu i potravy. K úspěšnému odchytu nahrála i skutečnost, že labutě se vrátily na lokalitu v době, kdy bylo chladno a nezačaly ještě stavět hnízdo. „Navíc šly na rohlík, a tak se Haně a Radkovi podařilo úspěšně odchytit oba dva ptáky,“ zdůraznil Karel Makoň.

V minulých letech obrovský labuťák velice dobře vycítil, kdo se ho bojí a kdo ne. Při ochraně svého teritoria neváhal pronásledovat rychlostní kanoisty z TJ Prazdroj Plzeň trénující na řece Radbuze kolikrát až k papírenské lávce či k jejich nástupnímu molu u loděnice. Za to, jak byl pořádně „ostrej“ si vysloužil přezdívku „Trenér.“

„Přiznávám se, že dokud jsem neviděl video, jak dospělému člověku šlape labuťák za zády po křehounké a vratké rychlostní kánoi, tak jsem tomu nevěřil. Není divu, že některé kanoisty při svém útoku převrátil a že zejména děti se ho bály,“ popisoval útoky Trenéra Makoň. Jediným způsobem, jak se útoku dalo ubránit, bylo vyrazit přímo proti samci v dostatečné vzdálenosti od hnízda. Ve skutečnosti labutí samec opravdu není zlý. Jen si chrání své teritorium a partnerku, o nic víc mu nejde

Zajímavý je celý život obávaného labuťáka. Poprvé se s ním pracovníci záchranné stanice setkali v červnu 2012, kdy mu byly dva roky. „Celého od oleje jsem ho vytáhl z Berounky u norné stěny, kterou tam vytvořili hasiči nedaleko od kostela sv. Jiří. Z bleskem poničené trafostanice unikl do řeky olej. Museli jsme ho na stanici vykoupat, odmastit a vysušit, jelikož olej by si sám z peří neodstranil. V tu dobu to byl nehnízdící mladíček, kterému jsem před vypuštěním zpět na řeku Berounku na nohu nasadil ornitologický kroužek s číslem LB 73,“ dodal Karel Makoň.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky labutí samec, útoky, útok na kanoisty, záchranná stanice, Karel Makoň, Trenér, odchyt labutí, hormon, hnízdo, Radbuza, Plzeň, kanoista, kánoe

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.