neděle 20. června 2021 Květa

Čápa srazilo auto a samice by mláďata neuživila, další velká záchranná akce na komíně

Velkou záchrannou akci na vysokém komíně s čapím hnízdem absolvovali ve spolupráci s hasiči pracovníci plzeňské záchranné stanice živočichů. Vzhledem k tragické smrti čapího samce museli snést z hnízda mláďata, která by samice nedokázala sama nasytit. Podobný mediálně proslulý případ s úmrtím jednoho čápa se stal už v květnu na hnízdě ve Valči na Vysočině. Čtyři čapí mláďata z tohoto hnízda převzali do své péče právě odborníci z Plzně, kteří mají velké zkušenosti s umisťováním mláďat do náhradních hnízd.

O vážném zranění dospělého čápa bílého nedaleko od Chotíkova u Plzně se dozvěděli pracovníci záchranné stanice v sobotu, kam ho přivezl jeden řidič. Jednalo se o samce, který sídlil na 24 metrů vysokém komíně bývalé cihelny v Chotíkově. Srazilo ho auto při sběru hrabošů v blízkosti silničního příkopu. O nebezpečném způsobu lovu tohoto čápa u silnice měli záchranáři informace od řidičů už z dřívější doby. Bohužel čáp hodinu po předání svým zraněním podlehl. A začal boj o záchranu mláďat.   

„Pod hnízdo čápů do Chotíkova vyrazil Karel Rada mladší, aby několik hodin sledoval, zda samici stojící u týden vylíhlých mláďat vystřídá její partner, nebo zda autem sražený čáp je opravdu z tohoto hnízda. Celkem pět hodin čeká pod hnízdem. Když samici nikdo nevystřídá a ani nepřiletí s krmením, přijíždím na lokalitu s dronem i já, abych prověřil už konkrétní stav,“ popisuje začátek záchranné akce šéf stanice Karel Makoň.  

Samice na hnízdě je nervózní, čeká na samce a krmení, neustále se sklání do hnízda k nahlas se ozývajícím a o potravu žadonícím třem zhruba týden starým mláďatům. V okamžiku, kdy už je jasné, že uhynulý samec pochází z tohoto hnízda, není co řešit. Šéf záchranné stanice volá linku 150 a žádá dispečink Hasičského záchranného sboru Plzeňského kraje o součinnost a technickou podporu.

„Jako vždy nic není problém, hasiči ochotně vyjíždějí a neuběhne ani deset minut a žebřík i s posádkou profesionálních hasičů přijíždí do Chotíkova pod komín. S velitelem zásahu řešíme podrobnosti, vysvětluji, co je třeba a jak udělat a dva muži v hasičském obleku vyrážejí v koši žebříku k hnízdu. Na hnízdě jsou tři hladová mláďata a jedno nevylíhlé vejce. Vše sundávají dolů, přebíráme mrňouse. Děkuji hasičům za jejich profesionální přístup, technickou podporu, rychlost a celkové nasazení. Bez nich a jejich pomoci by to nikdy nefungovalo,“ říká Karel Makoň. Za třicet let fungování stanice už hasiči pomohli zachránit stovky čápů.  

Plzeň zachraňuje i mediálně slavná čapí mláďata z Vysočiny

Podobný případ jako teď v Plzni řešili před několika dny i pracovníci Záchranné stanice živočichů v Pavlově v obci Valeč -Třebíč na Vysočině. Úhyn jednoho z rodičů si vyžádal sundání čtyř čerstvě vylíhnutých mláďat z hnízda. Ta převzal v pátek od svých kolegů právě šéf plzeňské záchranné stanice Karel Makoň. Až mláďata povyrostou, umístí je k adopci do některých hnízd v Plzeňském kraji.

„Za dobu fungování ZSŽ Plzeň jsme tímto způsobem úspěšně adoptovali do náhradních hnízd v Plzeňském kraji už přes 100 čápat. Rádi proto vypomůžeme i kolegům, kteří nemají ve svém kraji k dispozici tolik náhradních čapích hnízd, jako máme právě my. Navíc náš adopční program je díky dlouholetému kroužkování čapích mláďat a počtu evidovaných hnízd vyhlášený. Není proto problém, když je třeba pomoci čápům i z druhého konce republiky,“ konstatoval Makoň.

Začíná sezóna kroužkování čápů

Nezávisle na všech předešlých událostech začali v neděli pracovníci záchranné stanice s kontrolou a kroužkováním mláďat čápů bílých na sledovaných hnízdech a lokalitách. V průběhu měsíce června je tak čeká kontrola zhruba 50 – 60 čapích hnízd a kroužkování letošních čápat. V kraji neexistuje čapí hnízdo, na kterém by nebyli, které by neupravovali, nesnižovali či alespoň neevidovali.

Hodnocení článku je 90 %. Ohodnoť článek i Ty!

Štítky čápi, záchrana čápů, uhynulý samec, mláďata čápů, výstup na komín, hasiči, záchrana mláďat, DESOP, Karel Makoň

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.