neděle 17. ledna 2021 Drahoslav

Na vánočních trzích si už občerstvení nedáte, vláda chce zamezit pohybu lidí korzujících s kelímky a s jídlem

Zcela uzavřené jsou na vánočních trzích na plzeňském náměstí Republiky stánky se svařákem, čajem, horkou čokoládou, trdelníkem, palačinkami, bramborovými pochoutkami i s dalším občerstvením. A cílem posledních vládních nařízení je navíc podle informací ministra zdravotnictví zamezit dalšímu pohybu lidí s kelímky a s jídlem po vánočních trzích, které by si lidé donesli z kamenných podniků.

Vláda ve svém opraveném nařízení ohledně prodeje nápojů z restaurací a jejich výdejových okének zakázala i prodej nealkoholických nápojů, tedy například kávy nebo čaje s sebou. Veškeré nápoje si tak musí zákazník vypít přímo v provozovně, kde si je zakoupil. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) dnes uvedl, že cílem je to, aby se lidé neprocházeli po ulicích či vánočních trzích s kelímky s nápoji či jídlem.

„Není to omyl. Cílem je, abychom nechodili po vánočních trzích a po ulicích s kelímky a jídlem," řekl na dotaz novinářů Jan Blatný. Zdůvodnil to tím, že restaurace takto prodávaly nápoje, které by se jinak prodávaly ve stáncích například na vánočních trzích. Konzumace občerstvení na trzích je ale zakázána. Opatření se podle ministra nevztahuje na prodej přes okénko do auta.

Ministr již dříve uvedl, že cílem opatření bylo omezit konzumaci alkoholu na veřejnosti. Vláda ve čtvrtek ale nejprve omylem zakázala provozovnám stravovacích služeb veškerý prodej rozlévaných a na místě připravovaných nápojů k okamžité konzumaci. Podle ministerstva vnitra šlo ale o tiskovou chybu, kterou napravilo. Na webu kabinetu se následně objevila odlišná verze usnesení, která doplnila další část věty u příslušného zákazu. Ten má platit v případě „prodeje z provozovny stravovacích služeb zákazníkovi mimo její vnitřní prostory, např. výdejové okénko". Jen přes okénka mohou podle aktuálních pravidel restaurace prodávat od 20:00 do 05:59.

FOTOGALERIE: Uzavřené stánky na vánočních trzích

pátek, 11. prosince 2020, 14:09

FOTOGALERIE: Uzavřené stánky na vánočních trzích
FOTOGALERIE: Uzavřené stánky na vánočních trzích

Kritizované usnesení do čtvrtka zakazovalo "prodej alkoholických nápojů v případě prodeje z provozovny stravovacích služeb zákazníkovi mimo její vnitřní prostory". Čtvrteční opravená verze usnesení vlády hovoří o rozlévaných nebo na místě připravovaných nápojích k okamžité konzumaci a nespecifikuje, že by se mělo jednat pouze o alkoholické nápoje. Někteří právníci způsob opravy původní vyhlášky už ve čtvrtek kritizovali, podle ministerstva vnitra je ale opravená verze správná.

Naposledy si návštěvníci plzeňských vánočních trhů na náměstí Republiky mohli dát svařák, punč, horkou čokoládu, nebo další občerstvení podvané na veřejnosti v úterý. Před stánky se ten den a zejména v podvečer tvořily dlouhé fronty zákazníků, kteří si chtěli užít trhy se vším všudy a tedy i s tradičním občerstvením. Od té doby jsou všechny stánky nekompromisně zavřené. Zákaz postihl kolem 12 stánků.  

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Richard Beneš

Štítky vánoční trhy, adventní trhy, občerstvení, prodej nápojů

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.