Barokní svatojánskou noc se rozhodli uspořádat i letos milovníci historie z Klatov. Akci zahájí dnes v 18:00 slavnostní průvod, v němž půjdou všichni, kteří se na akci dostaví v barokních oblecích. Fanfárami je doprovodí Žesťový kvintet.
„Tato krásná letní slavnost se stala v Klatovech již tradicí,“ říká úvodem místostarosta města a předseda pořádajícího spolku Klatovské katakomby Václav Chroust (ODS). „Po dvou ročnících, které jsme uspořádali v rozkvetlých Vrchlického sadech, se nyní vracíme do jezuitského areálu. Chtěli bychom využít výjimečné atmosféry refektáře, nádvoří jezuitské koleje a samotných katakomb města,“ pokračuje Václav Chroust.
„Jsme rádi, že epidemiologická opatření se již prostupně rozvolňují, život se vrací do „normálu“ a my můžeme pozvat Klatovany a jejich přátele na kulturní a společenské akce, které k životu města patří,“ doplňuje starosta města Rudolf Salvetr (ODS).
Na co se tedy Klatované a návštěvníci města mohou letos těšit? V průběhu večera a noci zazní barokní hudba. Hrát budou Kolegium pro duchovní hudbu, Michaela Kostková a Jan Sedláček, zpívat bude sbor Šumavan. Diváci uvidí barokní tance, jeden si dokonce mohou zatančit. Přivonět si také mohou k barokním parfémům, které připravila Kateřina Melenová. Novinkou jsou barokní obrazy od Jarky Papežové.
Děti, a nejen ony se zabaví v ambitové chodbě výrobou mýdel, škrabošek, čelenek a šperků. Chybět nebude ani divadelní představení „Kukátko“ od Evy Krausové, květenu představí spolek Rašelina. „Bohužel jsme museli omezit občerstvení, máme však připravené sladké barokní perníčky od paní Gröszlové, podávat se bude i víno a pivo,“ sděluje hlavní organizátor Václav Chroust.
Před devátou hodinou večerní podruhé vyjde barokní průvod, tentokráte z jezuitského nádvoří na klatovské náměstí. Tam mezi jezuitským kostelem a radnicí program noci vyvrcholí. Vystoupí tu hvězda večera Ondřej Brzobohatý. Zazní hudba minulá i současná, čímž se symbolicky propojí barokní a současné umění. „Vždyť i Georg Fridrich Händel nepsal jen oratoria a tzv. „vznešenou“ hudbu. Stejně tak stál o své dobové publikum a psal pro ně „hity“, které by uspěly i dnes,“ doplňuje opět Václav Chroust. Na samý závěr náměstí osvítí barokní ohňostroj.
Klatovy od roku 1989 významně investovaly do záchrany a obnovy barokního dědictví. Bývalá jezuitská kolej, kterou v roce 1990 opustila armáda, je dnes sídlem městských organizací – ústavu sociálních služeb a knihovny, najdete tu i úřady města. Při rekonstrukci katakomb v roce 2011 byla budova koleje opět spojena s budovou kostela půvabným „prampouchem“ navrženým architektkou Evou Jiřičnou.
Loni se za 36 milionů korun modernizoval refektář jezuitské koleje, ambitová chodba a bývalé mnišské cely. V letošním roce se dokončuje stamilionová rekonstrukce jezuitského kostela. „Jsme rádi za velmi dobrou spolupráci města a místní farnosti, společně se nám daří obnovovat barokní tvář města,“ říká doplnil starosta Rudolf Salvetr.
Barokní svatojánská noc je projektem města Klatovy, Klatovských katakomb, za přispění dalších organizací a spolků. Je součástí Letního barokního festivalu 2020 a projektu Plzeňského kraje „Západočeské baroko.“
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.