Díky řízeným odstřelům finančně podporovaným městem se daří v Plzni myslivcům snižovat počty divokých prasat. Za poslední rok střelci odlovili více než 500 divočáků. Na území západočeské metropole pomalu ubývá problémů s divou zvěří, neboť pomohlo také jednání s majiteli pozemků. V podpoře odlovu bude město pokračovat. Na okrajích Plzně a zejména kolem Valchy se lidé kvůli přemnoženým divočákům báli chodit do přírody a zejména tam pak venčit své psy. Divočáci v Plzni totálně zdevastovali například povrch jednoho fotbalového stadionu. Jinde napadli a zranili i několik osob.
„Od 1. listopadu 2023 do konce října letošního roku odlovili myslivci v honitbách Červený Hrádek-Újezd, Letkov-Božkov, Radčice, Nová Hospoda, Radobyčice, Litice a Malesice celkem 488 prasat. Z toho odlov 203 proplatilo město Plzeň, dalších 48 kusů bylo na nehonebních pozemcích. To jsou pozitivní čísla, protože se podařilo odlovit téměř jednou tolik, než za stejné období v roce 2022 až 2023. Plánujeme, že v podpoře budeme pokračovat i v následujícím roce,“ řekl náměstek primátora pro oblast životního prostředí Aleš Tolar (STAN).
Problémů s divokými prasaty v Plzni ubývá i díky jednání s majiteli pozemků v okrajových částech Plzně. „Vlastníky jsme požádali, aby o pozemky pečovali, řádně je zabezpečili a bioodpad vhazovali do určených nádob. Děkuji jim za důslednost. Bohužel ale v místech, kde lidé stále zakládají černé skládky s bioodpadem, monitorujeme i nadále větší výskyt prasat,“ sdělil Aleš Tolar s tím, že se jedná zejména o lokality na Valše a v Českém údolí.
Pátek, 14. června 2024, 16:02
Hřiště oddílu TJ Košutka v Plzni si oblíbili divočáci, kteří tam nadělali obrovskou spoušť. Klubu hrozilo, že bude muset hledat nové prostory, jelikož by opravu nedokázal sám zafinancovat. Nakonec mu pomohla finanční injekce od města, prvního obvodu...
Divoká prasata se přizpůsobila změnám prostředí a využívají to, co jim lidé ve městě nabízí, tedy skládky kolem zahrádkářských kolonií, rodinných domků a obytné zástavby, vyházené ovoce, ořechy a posekanou trávu. V neudržovaných a zarostlých zahradách a porostech keřů pak mají ještě příležitost se i ukrýt. Prasata se v příměstských oblastech vyskytují pouze v podzimních a zimních měsících, protože na polích a v lese není dostatek potravy.
„Odbor životního prostředí Magistrátu města Plzně vyčlenil na program zástřelného za prase divoké pro rok 2024 celkem 500 tisíc korun. Za jedno ulovené nebo uhynulé prase je při splnění podmínek stanovené zástřelné ve výši 3000 korun. O schválení prvních dotací v rámci vyhlášeného dotačního programu rozhodli na svém jednání 28. listopadu 2024 radní města Plzně,“ doplnila Barbora Hájková z tiskového odboru magistrátu.
Sobota, 21. října 2023, 08:30
Přemnožená divoká prasata stále trápí okrajové plzeňské městské části. Divočáci tam totiž velmi snadno získávají potravu, a to především kvůli černým skládkám nebo neobhospodařovaným a zanedbaným soukromým pozemkům. S nástupem podzimu začalo město...
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.