sobota 5. prosince 2020 Jitka

V Plzni dnes třetím dnem pokračují Slavnosti svobody

V Plzni dnes třetím dnem pokračují Slavnosti svobody, jedny z největších oslav konce druhé světové války v Evropě. Hlavním lákadlem dnešního programu i celých oslav je velký konvoj více než 220 kusů historické vojenské techniky. Convoy of Liberty vyjede v 11:00 ze Sukovy ulice, projede přes Klatovskou třídu přes sady Pětatřicátníků a jeho čelo včetně džípů s deseti americkými a belgickými veterány skončí na náměstí Republiky.

Nedělní konvoj je každoroční vrchol slavností. Na jeho úvod přeletí nad centrem města současné víceúčelové bojové letouny české armády a historická výcviková jednomotorová dvoumístná letadla značky Harvard. Podél více než dvoukilometrové trasy konvoje tisíce lidí s americkými a českými vlaječkami sledují přehlídku vojenských džípů, sanitek, obrněných vozů, nákladních aut, motocyklů i tanků vyrobených do roku 1945 v USA, Kanadě a Velké Británii.

Stovky lidí, kteří se konvoje účastní, mají dobové uniformy, případně civilní oděvy. Jejich vozy zdobí stejně jako v roce 1945 kytice šeříků. Milovníci vojenské historie se do Plzně sjíždějí z celé republiky i ze zahraničí.

Na Slavnosti svobody míří každoročně desetitisíce lidí. Vzhledem k jejich velké kumulaci jsou ve městě preventivní zvýšená bezpečnostní opatření. Konvoj i pořádání slavností si vyžádaly také dopravní omezení a zákaz parkování na mnoha místech v centru.

Autoři | Foto Martin Pecuch

Štítky ČR, správa, historie, 1945, Plzeň, OTVÍRÁK

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.