Dnes, 18:02
V Plzni na Slovanech se otevřela nová radnice. Jde o hmyzí domek, který je věrnou kopií oceňované radniční budovy postavené na konci minulého tisíciletí. Kromě toho, že zaujme na první pohled, má především praktický význam.
Originální stavba poskytne útočiště živočichům, kteří pomáhají opylovat rostliny i přirozeně regulovat škůdce, a přispívají tak ke zdravějšímu městskému prostředí.
Rozmanitá výplň poskytuje prostor pro vývoj larev různých druhů. Jde o výstelku z rákosu, vyvrtané otvory dřeva, šišky a podobně. Umístění hmyzího hotelu pomáhá podle radnice udržovat pestrost druhů hmyzu v urbanizovaném prostoru.
„Tenhle luxusní azyl je dělaný pro včely samotářky, berušky, pavouky, škvory a brouky. Doufám, že se jim u nás bude líbit," říká místostarostka Slovan Eva Trůková. „Navíc se jedná o velmi oblíbený environmentální nástroj. Lidé zde mohou z bezprostřední blízkosti pozorovat kompletní životní cyklus hmyzu a přirozenou cestou si tak vytvářet vřelejší vztah k přírodě obecně," doplnila Nina Myslíková z Odboru životního prostředí.
Hmyzí domek není jen obyčejnou budkou. Svým vzhledem věrně kopíruje budovu slovanské radnice, která patří k architektonicky nejzajímavějším stavbám v Plzni. Její výstavba se datuje na léta 1998 – 1999. Pro svoji osobitou architekturu získala i titul Stavba roku.
Chceš mít přehled o tom, co se děje kolem tebe?